ARAZKHABAR.IR

آذربایجان‌غربی آماده تبادل اقتصادی با فنلاند است


آذربایجان‌غربی آماده تبادل اقتصادی با فنلاند است آراز خبر- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: این استان با محوریت توسعه اقتصادی مدنظر دولت سیزدهم آماده همکاری با فنلاند است.

محمدصادق معتمدیان روز پنجشنبه در دیدار با سفیر کشور فنلاند در جمهوری اسلامی افزود: آذربایجان‌غربی آماده همکاری با کشور فنلاند در زمینه احیای دریاچه ارومیه، ترانزیت، کشاورزی و اقتصاد نوین است.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های حوزه صنعت، معدن و مدیریت آب و با توجه به اولویت دولت سیزدهم در احیای دریاچه ارومیه، زمینه انجام مطالعات مشترک‌ در این خصوص با فنلاند فراهم است.

وی با تاکید بر اینکه نیاز دریاچه ارومیه تامین ۶ میلیارد مترمکعب آب است، ادامه داد: شرایط جوی و گرمی هوا، کاهش بارندگی، توسعه باغات و کشاورزی، دخالت‌های انسانی و کاهش ورود آب به دریاچه ارومیه باعث‌ شده تا این دریاچه روزهای تلخی را پشت سر بگذارد اما دولت سیزدهم با طرح‌های مطالعاتی و برنامه‌ریزی شده در صدد احیای این دریاچه است.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به کنترل آب‌های زیرزمینی در حوزه دریاچه ارومیه اظهار کرد: با تعریف حق آبه، ایجاد تونل انتقال آب، تغییر الگوی کشت، مکانیزه کردن اراضی، جایگزینی محصولات کم آب‌ خواه به جای محصولات پُرآب‌ خواه و طرح‌های دیگر، اقداماتی برای احیای دریاچه ‌ارومیه صورت گرفته است.

وی با تشریح ظرفیت‌های آذربایجان‌غربی به سفیر فنلاند گفت: در این استان هر سال ۶.۵ میلیون تُن محصولات کشاورزی تولید می شود که بخشی از آن فرآوری و صادر می‌شود.

معتمدیان با بیان اینکه ۳۳ درصد سیب کشور در آذربایجان غربی تولید می‌شود، افزود: این استان هم اکنون دارای رتبه اول تولید سیب در کشور، رتبه اول تولید چغندر قند و با ۲۷۰ هزار تن انگور در رده سوم تولید این محصول در کشور است.

وی در خصوص ظرفیت‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان نیز اظهار کرد: این استان دارای یک هزار و ۷۰۰ اثر ملی و پنج اثر ثبت شده در یونسکو از جمله تخت سلیمان و قره کلیسا است.

وی با تشریح ظرفیت مرزی آذربایجان غربی اضافه کرد: این استان ۹۶۷ کیلومتر مرز با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان‌ دارد و دارای ۲۵ درصد از پایانه‌های بین‌المللی کشور است و امسال بیش از سه میلیارد دلار صادرات از این استان ثبت شده است.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با معرفی ظرفیت‌های سنگ‌ تزیینی، معادن، ترانزیت، حمل و نقل و تکنولوژی‌های نوین از این استان به عنوان رنگین کمان اقوام یاد کرد و افزود: مردم این استان در هر زبان، نژاد و مذهبی که باشند به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می‌کنند و به صورت عادلانه از خدمات عمومی بهره‌مند هستند.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/09/02 07:24 ب.ظ | دفعات بازدید: 3001 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot