ARAZKHABAR.IR

آذربایجان غربی سرزمین فرصت های بزرگ و کم نظیر است


آذربایجان غربی سرزمین فرصت های بزرگ و کم نظیر است آراز خبر- معاون اول رئیس جمهور عصر امروز در این نشست با اشاره به اینکه این استان سرزمین شهیدان و سردارانی بزرگ مانند شهید باکری است، گفت: کشور مدیون تفکر و مدیران جهادی و مردمی است که نام ایران را در تاریخ ماندگار کردند و سرزمین آذربایجان غربی خطه شهادت بوده و مجاهدت های جوانان آذری در 8 سال دفاع مقدس برای همیشه به یادگار می ماند.

آراز خبر- معاون اول رئیس جمهور عصر امروز در این نشست با اشاره به اینکه این استان سرزمین شهیدان و سردارانی بزرگ مانند شهید باکری است، گفت: کشور مدیون تفکر و مدیران جهادی و مردمی است که نام ایران را در تاریخ ماندگار کردند و سرزمین آذربایجان غربی خطه شهادت بوده و مجاهدت های جوانان آذری در 8 سال دفاع مقدس برای همیشه به یادگار می ماند.

محمد مخبر تأکید کرد: در زمان کنونی، فعالان اقتصادی و بخش خصوصی آذربایجان غربی باید همانند جنگ تحمیلی، سرداران و فرماندهان اقتصادی کشور باشند.

وی همچنین با اشاره به تصمیمات و مصوبات و تأمین اعتبارات سفرهای استانی در دولت سیزدهم و پیش از سفر کاروان دولت مردمی به استان ها، افزود: به آذربایجان غربی به دلیل ظرفیت ها و پتانسیل های فراوان بیشترین مصوبات و تخصیص اعتبارات مالی داده شده است.

معاون اول رئیس جمهور به اقدامات و دستاوردهای دولت سیزدهم در طی 22 ماه گذشته نیز اشاره کرده و یادآور شد: عزم و تلاش دولت برای برداشتن موانع و حل مشکلات کشور نشان داد که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قدرت حل مسئله و حل مشکلات مردم را دارد.

مخبر همچنین با اعلام اینکه امروز کشور در آستانه حرکت جهشی برای پیشرفت و حل مسائل است، افزود: دولت سیزدهم موظف به ایجاد بستر فعالیت فعالان اقتصادی، مردم و بخش خصوصی است تا ظرفیت های خود را به منصه ظهور برسانند.

وی در ادامه اظهار داشت: قطعاً توانایی بخش غیردولتی و خصوصی در داخل به گونه ای است که می توانند بسیاری از کارهای نشدنی و در خارج از توان دولت را به آسانی و با کمترین هزینه انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهور به ظرفیت های آذربایجان غربی در زمینه کشاورزی، صنایع تبدیلی، معدن و به ویژه همسایگی با سه کشور بزرگ منطقه نیز اشاره کرده و افزود: یکی از وظایف مهم استانداری، شناسایی و تشخیص توانایی های صادرات و واردات با سه کشور بزرگ ترکیه، عراق و آذربایجان بوده و باید به درستی تبیین شود که سهم این استان در معاملات و مبادلات مالی، تجاری و اقتصادی با این سه کشور چگونه است و برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های متناسب اتخاذ شود.

مخبر همچنین تصریح کرد: با شناختی که از توانایی های این استان در دولت وجود دارد، می توانید در کنترل تورم با هدایت نقدینگی و بهره گیری از قدرت مدیریت، خلاقیت و حل مسئله مردم آذربایجان غربی، نقشی اساسی داشته باشید.

وی در پایان با اشاره به آمار کاهش بیکاری در آذربایجان غربی طی یک سال و نیم گذشته، تأکید کرد: پایین آمدن نرخ بیکاری در استان و ظرف این مدت کوتاه نشانگر پتانسیل بالای آذربایجان غربی بوده و در همین راستا باید سرمایه گذاری های اساسی در بخش صادرات محصولات کشاورزی، معدنی و صنایع تبدیلی افزایش یابد.

تفاهم نامه بهره برداری از بزرگ ترین معدن تیتانیوم غرب آسیا و همچنین تفاهم نامه ساخت 2500 کلاس درس جدید عصر امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور و در جمع نخبگان و فعالان اقتصادی آذربایجان غربی به امضا رسید.

براساس این تفاهمات، بهره برداری از بزرگ ترین معدن تیتانیوم غرب آسیا با همکاری استانداری آذربایجان غربی و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) با سرمایه گذاری 130 میلیون دلاری و ظرفیت 56 میلیون تنی و ساخت 2500 کلاس درس جدید با همکاری استانداری و سازمان نوسازی مدارس با سرمایه گذاری 7100 میلیارد تومانی در راستای پیشرفت و توسعه این استان اجرایی می شود.

همچنین در این مراسم گازرسانی به 50 روستا و 29 واحد صنعتی و 80 کلاس درس جدید در مناطق محروم استان با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

در ابتدای این نشست نیز استاندار آذربایجان غربی و نماینده ولی فقیه در این استان به تشریح برخی مسائل و ظرفیت ها برای رشد و توسعه در این خطه پرداختند.

همچنین در این نشست برخی از فعالان اقتصادی و نخبگان پیشنهادات، دغدغه‌ ها و درخواست های خود را در زمینه تأمین مالی برای کشاورزان و باغداران، تمرکززدایی، تجدیدنظر در قیمت گذاری اجباری محصولات تبدیلی در حوزه کشاورزی و باغداری، توجه به اقتصاد مرزی و گردشگری، ضرورت پشتیبانی دولت در سرمایه گذاری صنایع تبدیلی، کمک به تخصیص ارز دولتی به شرکت های دانش بنیان، ضرورت تبادل فناوری و دانش با جهان و اعطای برخی از معافیت های مالیاتی به شرکت های دانش بنیان مطرح کردند.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/13 06:15 ب.ظ | دفعات بازدید: 2875 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot