ARAZKHABAR.IR

آغاز ریل گذاری جدید در روابط اربیل و آذربایجان غربی


آغاز ریل گذاری جدید در روابط اربیل و آذربایجان غربی آراز خبر - استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ریل گذاری جدیدی در روابط اربیل و آذربایجان غربی آغاز شده است.

آراز خبر - استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ریل گذاری جدیدی در روابط اربیل و آذربایجان غربی آغاز شده است.

 محمدصادق معتمدیان ظهر جمعه در نشست فعالان اقتصادی آذربایجان غربی با اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه ریل گذاری جدیدی در روابط اربیل و آذربایجان غربی آغاز شده است، گفت: تفاهم خوبی در این سفر داشتیم و به دنبال توسعه حداکثری روابط با اقلیم کردستان عراق هستیم.

وی با اشاره به جایگاه مناسب مرز تمرچین در مراودات تجاری با اقلیم کردستان عراق گفت: پارسال میزان صادرات از این مرز بیش از یک میلیارد دلار بود که بیشتر از صادرات ایران به ۲۷ کشور اروپایی است.

معتمدیان با بیان اینکه مرز تمرچین مرز اول جمهوری اسلامی ایران به اقلیم کردستان عراق در بحث صادرات است، ادامه داد: توسعه روابط با همسایه‌ها از دستورهای رئیس جمهور و برنامه دولت سیزدهم بوده و رویکرد جدید کشور نقش آفرینی استان‌ها در مراودات مرزی است.

وی با اشاره به دستور وزیر کشور برای تشکیل دبیرخانه دائمی نشست مشترک و برگزاری هر ۶ ماه یک بار این نشست، اضافه کرد: این امر نشانه اهمیت توسعه روابط با اقلیم کردستان عراق است.

معتمدیان اظهار کرد: برای اولین بار در دولت آیت الله رئیسی وظیفه هماهنگی بین همه واحدهای مستقر در مرز به استانداران تفویض شده که این امر در حل مشکلات مؤثر است.

وی با اشاره به تاکید دولت سیزدهم برای توسعه مرزهای جدید، افزود: برای بازگشایی ۲ مرز دیگر علاوه بر کیله موافقت شده که شامل مرز کلاشین در اشنویه و قاسم رش در میرآباد است.

استاندار اربیل عراق هم در این نشست اظهار کرد: نتیجه این نشست‌ها توسعه تبادل اقتصادی بین ۲ طرف و خیر و برکت برای مردم می‌شود.

امید عبدالرحمان خوشناو اضافه کرد: ما در موضوع اتاق بازرگانی مشترک بین آذربایجان‌غربی و اربیل جدی هستیم و از همه اتاق‌های بازرگانی استان‌ها برای بازدید از این منطقه دعوت می‌کنیم.

وی ادامه داد: در مورد تشکیل کمیته مشترک هم برای هر تفاهمی پیگیری و نظارت می‌کنیم.

در این نشست فعالان اقتصادی در خصوص مشکلات پیش روی تجارت بین ۲ طرف بحث و تبادل نظر شد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/03/12 02:45 ب.ظ | دفعات بازدید: 2778 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot