ARAZKHABAR.IR

آغاز طرح غربالگری رایگان فشار و قند خون در آذربایجان‌غربی


آغاز طرح غربالگری رایگان فشار و قند خون در آذربایجان‌غربی آراز خبر-معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: طرح رایگان غربالگری فشار و قندخون در استان‌ به صورت رایگان آغاز شد.

احسان ریخته‌گر در این زمینه افزود: این غربالگری تا ۱۵ دی سال جاری ادامه دارد و امیدواریم بیشترین میزان افراد ممکن را در این طرح پوشش دهیم، تمامی گروه سنی بالای ۱۸ سال می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

وی اظهار کرد: اگر بتوانیم ۷۰ درصد جامعه بالای ۱۸ سال که بین یک و نیم تا ۲ میلیون نفر هستند، را مورد غربالگری کنیم به اهداف طرح دست یافته ایم.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی با تاکید بر نیاز جامعه به آگاهی در خصوص بیماری‌های غیرواگیردار ادامه داد: در کل دنیا ۸۵ درصد مرگ و میرها در اثر بیماری‌های غیرواگیر است که از این میزان ۳۰ درصد به دلیل فشار خون و ۱۲ درصد در اثر دیابت و قند خون است.

ریخته گر با بیان اینکه برخی مردم از وجود این بیماری بی‌خبر هستند و این خطر جدی برای این بیماران است، افزود: افرادی که از وجود این بیماری‌شان با خبر هستند به خوبی می‌دانند که جه بایدها و نبایدهایی را اجرا کنند اما ۵۰ درصد این جمعیت کنترلی برای بیماری‌شان ندارند.

وی اضافه کرد: با افزایش تحرک و ورزش، اصلاح سبک زندگی و مصرف کم کربوهیدرات و مواد قندی می‌توان زندگی با طراوت و شادتری تجربه کرد.

برای برگزاری این طرح مراکز بهداشتی درمانی سطح شهر و روستا در نظر گرفته شده و علاوه بر آن، پایگاه‌هایی هم در سطح شهرها راه اندازی شده تا مردم راحت تر بتوانند در این طرح شرکت کنند.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/08/27 08:12 ق.ظ | دفعات بازدید: 2693 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot