ARAZKHABAR.IR

ارتقا کیفیت آب شرب مصرفی مردم منطقه با افتتاح تصفیه خانه آب سلماس


ارتقا کیفیت آب شرب مصرفی مردم منطقه با افتتاح تصفیه خانه آب سلماس مدیرعامل شرکت آبفای آذربایجان‌غربی گفت: با افتتاح تصفیه خانه آب شرب سلماس شاهد ارتقا کیفیت آب شرب مصرفی مردم سلماس، تازه شهر و ۶۰ روستای پایین دست خواهیم بود.

به گزارش آرازخبر، علیرضا رضوی در آیین بهره‌برداری از تصفیه‌خانه آب شرب شهرستان سلماس اظهار داشت: در ادامه سیاست وزارت نیرو و پویش الف _ب ایران شاهد افتتاح دومین تصفیه خانه مدرن در سلماس هستیم. 

وی خاطرنشان کرد: این تصفیه‌خانه با سیستم daf با حجم ۵۷۵ لیتر بر ثانیه و با مشارکت بخش خصوصی به روش bot اجرا‌ شده‌است.
وی ادامه داد: با افتتاح این تصفیه‌خانه شاهد ارتقا کیفیت آب شرب مصرفی مردم سلماس، تازه شهر و ۶۰ روستای پایین دست خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی تصریح کرد: ۱۰۰ درصد مردم شهرستان سلماس از آب شرب سالم و ۶۲ درصد جمعیت از شبکه دفع فاصلاب بهره‌مند هستند.
وی اعلام کرد: همزمان با این پروژه، سامانه جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب روستای چوپلو تکاب به بهره برداری رسیده و ۴۹۲ خانوار با ۱۷۸۸ جمعیت تحت پوشش قرار می‌گیرد.
رضوی افزود: این پروژه با ۱۲.۵ کیلومتر شبکه اصلی و ۱.۲ کیلومتر خط انتقال و تصفیه ۳۴۷ مترمکعب روزانه با ۶ هزار و ۱۰۰ میلیون تومان وارد مدار اجرایی شده‌است.
*افتتاح ۱۵۰امین تصفیه خانه آب شرب کشور در سلماس
قاسم تقی زاده خامسی،معاون آب و آبفای وزارت نیرو در آیین افتتاح تصفیه خانه آب شرب شهید سلیمانی سلماس اظهارداشت: این پروژه چند خصوصیت دارد بطوریکه در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب افتتاح می شود و صد و پنجاهمین تصفیه خانه آب شرب کشور است.
وی ادامه داد: امید است تا پایان دوره دولت ۲۸ تصفیه خانه به این عدد اضافه شود همچنین ۶۰ تصفیه خانه در طول دولت یازدهم و دوازدهم افتتاح شده است.
وی با بیان اینکه این تصفیه خانه به نام شهید معظم سپهبد سلیمانی نامگذاری شده، یادآور شد: این تصفیه خانه با متد DAF که بسیار نوین می باشد و در این روش برق کمتری مصرف می شود و هزینه بالا ندارد.
تقی زاده افزود: این تصفیه خانه در عرض ۶ سال ساخته شده است،آب سلماس مشکلات عدیده را برای سلماسی های عزیز بوجود آورده بود که امروز بحمدالله این مشکل حل خواهد شد.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: ۳۷ میلیارد تومان بخش خصوصی در این پروژه سرمایه گذاری کرده است که جای تقدیر و تشکر دارد.
تقی زاده متذکر شد: اگر این پروژه امروز شروع می شد با کمتر از ۴۰۰ میلیارد تومان قابل انجام نبود.
وی ادامه داد: در اوایل انقلاب در کل ایران ۴عدد تصفیه خانه فاصلاب داشتیم و امروز این عدد به ۲۳۲ رسیده است.

*شاخص‌های توسعه آذربایجان‌غربی ارتقا یافته‌است

استاندار آذربایجان‌غربی، محمد مهدی شهریاری در آیین بهره‌برداری از تصفیه‌خانه آب شرب سلماس اظهارداشت: همزمان با دهه فجر امسال در آذربایجان‌غربی ۲۲۰۰ میلیارد تومان پروژه افتتاح شده‌ که با احتساب پروژه‌های هفته دولت به ۶هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده‌است.

این مقام مسئول اعلام کرد: در آینده نزدیک نیز با حضور رئیس جمهوری، پروژه‌های ملی در استان افتتاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه میزان بهره‌مندی در آب آشامیدنی روستایی به ۷۶ درصد رسیده، ادامه داد: در شاخص سلامت از زیر یک دهم درصد به ۱.۶ درصد برخورداری از تخت‌های بیمارستانی رسیدیم.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: همه این توفیقات در شرایط سخت اقتصادی انجام شده‌ که نیازمند اطلاع‌رسانی است.

وی با بیان اینکه در استان هر هفته پروژه‌ای برای افتتاح داریم، ادامه داد: به مناسبت دهه فجر ۵۵ پروژه با اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان در شهرستان سلماس افتتاح می شود. 

گفتنی است در ششمین روز از دهه مبارک فجر و به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آئین افتتاح پروژه های اجرای خط انتقال آب خام به طول ۱۷ کیلومتر از سد زولا و تصفیه‌خانه آب سلماس با اعتباری بالغ بر ۶۷۰ میلیارد ریال با حضور تقی‌زاده خامسی، معاون آبفای وزارت نیرو ، محمد مهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.تاریخ: 1398/11/17 06:44 ب.ظ | دفعات بازدید: 701 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot