ARAZKHABAR.IR

اهمیت تالاب های آذربایجان غربی از نظر ملی و بین المللی


اهمیت تالاب های آذربایجان غربی از نظر ملی و بین المللی مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تالاب های آذربایجان غربی از نظر ملی و بین المللی اهمیت بالای برخوردار است و در حال حاضر 6 تالاب استان ثبت بین المللی و 40 تالاب استان ثبت ملی شده اند.

به گزارش آرازخبر، مهران نظری در کارگاه انتقال تجربیات منطقه ای در خصوص نقش جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه و ششمین جلسه بورد مدیریت مشارکتی مرکز منطقه ای رامسر در مرکز و غرب آسیا اظهار داشت: آذربایجان غربی با احتساب دریاچه ارومیه 4هزار و 355کیلومتر مربع، یعنی بیش از 2 درصد از مساحت کشور را شامل می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: به لحاظ برخورداری از شرایط خاص توپوگرافی استان، 300گونه پرنده، 58 گونه پستاندار و 70 زیستگاه جانوری در این استان وجود دارد.

وی به اجرای پروژه ملی مدیریت نقش جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه اشاره و اعلام کرد: در فاز اول پروژه ملی مدیریت نقش جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه، 43 روستای استان تحت پوشش این پروژه بودند که فاز پنجم این پروژه با 110 روستا به اتمام رسیده است.

نظری یادآور شد: الگو سازی مشارکت جوامع محلی از طریق استقرار کشاورزی پایدار برای نخستین بار در سال 89 در محدوده تالاب سیران گلی نقده انجام شد و هدف از اجرای این طرح ایجاد کشاورزی پایدار، آگاهی سازی عمومی، حفاظت از محیط زیست به ویژه دریاچه ارومیه است.

وی تقویت همکاری های بین المللی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی باهدف احیای دریاچه ارومیه، اجرای فنون کشاورزی پایدار در اراضی کشاورزی در روستاهای پایلوت،آموزش بیش از 750 نفر از زنان روستایی استان، مطالعه و اجرای طرح کسب وکار و طرح پرداخت اکوسیستمی در تالاب کانی برازان مهاباد، نصب ‌دستگاه پایش آنلاین در 3 تالاب استان و طراحی و ساخت ستون های آبگیری را از جمله این دستاوردها عنوان کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: باید در این شرایط به نقش جوامع محلی در حفاظت از محیط زیست توجه کنیم چرا که بدون حمایت و مشارکت آنها نمی توان کارهای بزرگی همچون احیای تالاب ها را انجام داد.


برچسب ها:

تاریخ: 1398/07/22 06:01 ب.ظ | دفعات بازدید: 467 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot