ARAZKHABAR.IR

بارش‌ها سبب آبگیری تالاب‌های آذربایجان‌غربی به صورت مطلوب شد


بارش‌ها سبب آبگیری تالاب‌های آذربایجان‌غربی به صورت مطلوب شد آراز خبر- رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های آذربایجان‌غربی از تامین ۸۰ میلیون مترمکعب از حق آبه تالاب های استان خبر داد.

لیدا شجاعی فر  افزود: میزان حقابه مطالعه شده برای تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه (۱۰ تالاب) ۱۰۰ میلیون متر مکعب است که در مجموع ۸۰ میلیون مترمکعب از حق آبه تالاب‌های استان با پیگیری های این اداره کل توسط شرکت آب منطقه ای  و از طریق رودخانه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه تأمین شده است. 

وی با اشاره به تاثیر بارش‌ها در بهبود وضعیت تالاب‌های استان گفت: بارش‌های صورت گرفته در زمستان سال گذشته باعث رهاسازی به موقع حقآبه زیست محیطی برای تالاب‌های استان و وقوع کمترین تعارض منافع با جوامع محلی و کشاورزان شد که این امر سبب شد آبگیری تمامی تالاب‌های استان به صورت بهینه و مطلوب باشد. 

شجاعی فر ادامه داد: بارش‌های اخیر نیز باعث شد روند آبگیری تا به امروز همچنان ادامه داشته باشد و  لذا انتظار می رود روند تبخیر آب از سطح تالاب های استان و کاهش تراز در فصل گرما با سرعت کمتری باشد و حتی برخی از این تالاب‌ها که به دلیل تغییرات اقلیمی به تالاب‌های فصلی تبدیل شده بودند با آبگیری بسیار خوب امسال در فصل تابستان تنش کمتری را از نظر کم آبی و خشکی متحمل شوند.

وی با اشاره به وجود ۴۰ تالاب در استان افزود: ۴ سایت از سایت‌های کنوانسیون رامسر در کشور (در قالب ۶ تالاب) شامل تالاب دریاچه ارومیه، تالاب قوپی بابا علی،- تالاب‌های درگه سنگی، شورگل و یادگارلو (سه تالاب در قالب یک سایت)، تالاب کانی برازان در این استان واقع شده‌اند. همچنین از عناوین بین المللی دیگر می‌توان به ذخیره گاه زیست کره و همچنین منطقه مهم زیستی پرندگان برای تالاب دریاچه ارومیه اشاره کرد.

رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های استان با اشاره به آبگیری تالاب‌های استان نیز گفت: تالاب درگه سنگی(شهرستان نقده) از ۲۰ آذر ماه سال گذشته در حال آبگیری است و نزدیک به ۱۰۰ درصد  تالاب پر آب است. هم اکنون نیز به جهت جبران تبخیر تابستانه تا زمانی که رودخانه گدار آورد داشته باشد این تالاب از طریق دریچه های احداث شده آبگیری می شود.   

وی ادامه داد: تالاب آق قلعه(شهرستان نقده)  از  ۱۰ دی ماه در حال آبگیری است و تا پایان اسفند به طور کامل آبگیری شده است و هم اکنون نیز از طریق دریچه سد حسنلو آب به سمت تالاب هدایت می شود. 

شجاعی فر گفت: تالاب طالقان (شهرستان نقده)  از ۲۰ دی  آبگیری شده است و تا پایان اسفند به صورت ۱۰۰ درصد آبگیری شده است و هم اکنون در وضعیت مطلوبی است. 

رئیس اداره حفاظت و احیای تالابهای آذربایجان‌غربی با بیان اینکه تالاب سولدوز(شهرستان نقده)  در حال آبگیری و به صورت مستمر در حال ابگیری می باشد و در پر آب ترین حالت است، گفت: تالاب قره گل(شهرستان بوکان)  از ۵ دی ماه به دلیل پر آب شدن سیمینه در حال آبگیری است و این آبگیری تا پر آب شدن تالاب ادامه خواهد داشت. هم  اکنون وضیت تالاب در حالت مطلوب و بیش از ۹۰ درصد عرصه تالاب آبگیری شده است. 

وی با بیان اینکه تالاب کانی برازان(شهرستان مهاباد)  در وضعیت بسیار مطلوب می باشد و علاوه بر آبگیری تالاب از جهت اخذ حق ابه تالاب بارشهای بهاره نیز تأثیر مطلوبی بر تالاب داشته است، اظهار کرد: تالاب قوپی باباعلی(شهرستان مهاباد) از اسفند ماه سال گذشته در حال آبگیری است و بیش از ۸۰ درصد پهنه آبی تالاب آبگیری شده است.  

شجاعی فر خاطرنشان کرد: سایر تالاب‌های استان از جمله تالاب‌های حوضه آبریز رود ارس در شمال استان نیز به سبب بارش‌های خوب اخیر وضعیت بسیار مطلوبی دارند.


برچسب ها:

تاریخ: 1403/02/22 07:46 ق.ظ | دفعات بازدید: 2194 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot