ARAZKHABAR.IR

بازارچه دائمی صنایع‌دستی در ارومیه راه‌اندازی شود


بازارچه دائمی صنایع‌دستی در ارومیه راه‌اندازی شود آراز خبر- استاندار آذربایجان غربی گفت: راه‌اندازی اولین خانه صنایع‌دستی استان در مدرسه هدایت ارومیه یک گام مثبت برای حمایت از هنرمندان و توسعه صنایع‌دستی در استان است و نیز بازارچه دائمی صنایع‌دستی در این مدرسه ایجاد شود.

محمدصادق معتمدیان روز یکشنبه در این مراسم افتتاح اولین خانه صنایع‌دستی آذربایجان غربی اظهار کرد: با همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی، مرمت مدرسه هدایت ارومیه در حداقل زمان انجام شده و اکنون به مکانی برای گرد هم آمدن هنرمندان صنایع‌دستی و آموزش رشته‌های صنایع‌دستی شده است.

وی افزود: همچنین یک بازارچه دائمی صنایع‌دستی در مدرسه هدایت ارومیه راه‌اندازی شود تا گردشگران هنگام بازدید از این مکان تاریخی بتوانند از صنایع‌دستی استان نیز خرید کنند.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در حوزه صنایع‌دستی دو اولویت کاری تعریف شده است که در گام نخست حفظ رشته‌های صنایع‌دستی استان بوده که جزو هویت آذربایجان غربی است و با برگزاری دوره‌های آموزشی رسیدن به این مهم امکان‌پذیر است‌.

معتمدیان گفت: اولویت دوم این است که تولید آثار صنایع‌دستی باید صرفه اقتصادی داشته باشد که این امر نیز نیازمند تکمیل چرخه تولید تا فروش و یافتن حلقه‌های مفقوده این چرخه است که راه‌اندازی مراکز عرضه و فروش در این زمینه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از تجربیات موفق سایر استان‌های در حوزه صنایع‌دستی تصریح کرد: در حال حاضر راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی در سطح استان در اولویت بوده و در آینده نیز ساختمان قدیمی شهربازی ارومیه نیز تبدیل به بازارچه صنایع‌دستی می‌شود.

معتمدیان گفت: آذربایجان غربی چهاردهمین استان کشور از نظر تعداد بناهای ثبت ملی است که متاسفانه مشکلات و کم‌کاری‌هایی در حوزه نگهداری از این آثار تاریخی وجود دارد که با رفع آن باید آذربایجان غربی در حوزه جذب گردشگر سطح ملی و بین‌المللی پیشرفت کند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اقدات خوبی برای توسعه گردشگری و حفظ آثار تاریخی استان در حال انجام بوده و در این راستا حمایت‌های مالی از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی صورت می‌گیرد.

اولین خانه صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی افتتاح شد

با حضور محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی اولین خانه صنایع‌دستی استان در مدرسه هدایت ارومیه افتتاح شد.

 مراسم افتتاحیه اولین خانه صنایع‌دستی آذربایجان غربی با حضور محمدصادق معتمدیان استاندار، یاسر رهبردین معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مرتضی صفری، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی، غلام‌حسین عماری، فرماندار ارومیه و جمعی از مسئولان و هنرمندان صنایع‌دستی در مدرسه هدایت ارومیه به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی در این مراسم اظهار کرد: مدرسه هدایت ارومیه یک بنای قاجاری با یک هزار و ۵۰۰ مترمربع است که سال گذشته با عنایت استاندار آذربایجان غربی تحویل این اداره‌کل شد که این اقدام استاندار یک خدمت و لطف بزرگ به فرهنگ و هنر به مردم استان بود که سال‌ها در اذهان باقی خواهد ماند.

مرتضی صفری افزود: مدرسه هدایت ارومیه یکی از بناهای فاخر استاناست که دارای تزئینات بی‌نظیری بوده که پس از مرمت تبدیل به اولین خانه صنایع‌دستی استان شده که بخشی از آن به‌عنوان موزه صنایع‌دستی و بخشی نیز به محلی برای برگزاری دوره‌های آموزش صنایع‌دستی اختصاص یافته است.

وی گفت: همچنین مدرسه هدایت در حال حاضر تبدیل به پاتوقی برای هنرمندان استان در حوزه شعر، ادبیات، سینما و ... شده که برنامه‌های فرهنگی و هنری خود را در آن برگزار می‌کنند.


برچسب ها:

تاریخ: 1403/03/13 06:16 ب.ظ | دفعات بازدید: 2393 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot