ARAZKHABAR.IR

برنامه تغییر الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تدوین می شود


برنامه تغییر الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تدوین می شود آراز خبر- دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه به زودی برنامه عملیاتی تغییر الگوی کشت به همت وزارت جهاد کشاورزی تدوین و نهایی خواهد شد، گفت: در اجرای راهبرد اساسی تغییر الگوی کشت، معیشت و زندگی مردم طبق تاکیدات رییس جمهور، معاون اول و وزیر کشور خط قرمز ماست.

محمدصادق معتمدیان روز دوشنبه با اشاره به تغییرات اقلیمی صورت گرفته در جهان و به تبع آن در ایران افزود: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بازه زمانی ۱۵ ساله شاهد کاهش ۱۰ درصدی بارش ها بودیم.

وی اضافه کرد: افزایش دما روزانه باعث تبخیر ۳۰ میلیون مترمکعب و سالانه ۲ میلیارد مترمکعب از آب دریاچه ارومیه می شود.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه در یک سال گذشته ۶۰ درصد کاهش بارش برف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه داشتیم، اظهار کرد: کاهش ۱۰ درصدی سطح برف و ۵۵ درصدی ارتفاع آن از جمله علل وضعیت حاد دریاچه ارومیه به‌ شمار می رود.

معتمدیان با برشمردن تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش بارش بویژه برف، مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی و چاه های غیرمجاز به عنوان عوامل اصلی وضعیت فعلی دریاچه ارومیه، تصریح کرد: با وجود اینکه باید توسعه کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه صورت نمی گرفت اما میزان اراضی کشاورزی از ۳۹۰ هزار هکتار در سال ۱۳۷۷ به ۵۲۰ هزار هکتار در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

وی با بیان اینکه ۱۱۵ هزار چاه مجاز و غیر مجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه فعال است، ادامه داد: ۴۲ هزار چاه غیرمجاز فعال یک میلیارد مترمکعب آب مصرف می کنند.

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به توسعه نامتوازن بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته بجای کشت محصولات کم آب بر، محصولات پرآب بر کشت شده به نحوی که سه محصول یونجه، سیب و چغندر قند بیشترین میزان آب را به خود اختصاص می دهند.

معتمدیان افزود: تغییر الگوی کشت به عنوان راهبرد اساسی دولت مطرح است که برای دستیابی به این راهبرد، بهبود معیشت مردم از طریق کشت جایگزین از جمله گردو به صورت جدی پیگیری می شود.

وی تاکید کرد: در تغییر الگوی کشت افزایش درآمد کشاورز برای دولت یک اصل مهم است.

وی حمایت دولت و مشارکت مردم را در اجرای راهبرد تغییر الگوی کشت بسیار مهم دانست و افزود: معیشت و زندگی مردم با دریاچه ارومیه گره خورده است و دولت با درک این مساله درپی اجرای دقیق راهبرد تغییر الگوی کشت و جایگزین کردن محصولات با ارزش افزوده بالا در راستای افزایش درآمد کشاورزان استمعتمدیان ترویج، اقناع و آموزش را سه اصل مهم در تغییر الگوی کشت دانست و گفت: از ظرفیت فعالین زیست محیطی در این مسیر استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه تکمیل پروژه های نیمه تمام با همکاری دستگاه های مربوطه به خوبی پیش می رود، اضافه کرد: پس از افتتاح فاز نخست تونل انتقال آب از کانی سیب، فاز دوم نیز به زودی به بهره برداری می رسد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه اظهار کرد: به زودی آبگیری سد چپرآباد به عنوان یکی از پروژه های مهم در نجات دریاچه ارومیه با اهتمام وزارت نیرو اجرایی می شود.

معتمدیان تصریح کرد: با توجه به اهتمام جدی دولت بویژه در تصویب ۲۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سالجاری برای نجات دریاچه ارومیه، پیش بینی می شود پرونده پروژه های نیمه تمام تاپایان امسال بسته شود.

وی گفت: با اتمام پروژه های سخت افزاری، تمرکز دولت بر روی پروژه های نرم افزاری بویژه تغییر الگوی کشت خواهد بود.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه دغدغه مندی مردم نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه قابل تقدیر است، افزود: با وجود اینکه دشمن درصدد بهره برداری از دغدغه مندی مردم به نفع خود بوده، اما مردم مثل همیشه نسبت به فراخوان های متعدد ضد انقلاب جواب منفی دادند.

معتمدیان افزود: مردم به خوبی درک می کنند که دولت پای کار است و از هیچ کوششی دریغ نمی کند.

وی ادامه داد: با توجه به روند اتمام پروژه های نیمه تمامی چون فاز دوم کانی سیب، تصفیه خانه تبریز، سد چپرآباد و ساماندهی چاه های غیرمجاز و پیش بینی هواشناسی مبنی بر بارش های خوب در فصل پاییز، دریاچه اردمیه در ماههای آتی وضعیت خوبی خواهد داشت.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/06/06 11:54 ق.ظ | دفعات بازدید: 3010 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot