جلسه هیئت اندیشه ورز بسیج رسانه آذربایجان غربی با موضوع طرح مشکلات اقتصاد رسانه و ارائه پیشنهادات و راهکار رفع و برون رفت از این مشکلات به میزبانی دفتر مجموعه روزنامه آرازآذربایجان و نشریات عصرآذربایجان و امانت و پایگاه خبری آرازخبر برگزار گردید.

به گزارش آرازخبر، دبیر هیئت اندیشه ورز بسیج رسانه آذربایجان غربی، محمد مهرزاد صدقیانی در این جلسه با اشاره به رسانه و مدیریت بحران داخلی و خارجی، اظهار داشت: نقش رسانه در مدیریت بحران خارجی در حوزه اطلاع رسانی، مقابله با شایعات و پل ارتباطی مردم با مسئولان مطرح می باشد.

وی ادامه داد: در بخش بحران داخلی یکی از مهم ترین مباحث موضوع اقتصاد رسانه می باشد و در حال حاضر اقتصاد رسانه بیمار بوده و با مشکلات عدیده ای مواجه است.

صدقیانی توزیع کاغذ را از جمله مشکلات مطبوعات و نشریات استان عنوان و ابراز کرد: اخیرا مدیرکل ارشاد استان از توزیع ۵ هزار تن کاغذ در بین ۳۰ نشریه استان خبر داده که امید است مشکلات این حوزه مرتفع گردد.

وی تصریح کرد: در حوزه مطالبه از رسانه ها برای اطلاع رسانی در وهله نخست باید به رسانه و مشکلات پیش روی آن پرداخته شود، در حال حاضر رسانه ها با مشکلات مالی مواجه بوده و باید در این راستا مشکلات و آسیب ها احصا و راهکار مناسب جهت برون رفت و کاهش این مشکلات اتخاذ شود.

یوسف حق‌دوست، نیز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت تشکیل مجموعه اندیشه ورز، اظهار داشت: در این راستا بسیج رسانه در آغاز این حرکت پیشگام بوده است.

وی با اشاره به موضوع جلسه با عنوان اقتصاد رسانه، خاطرنشان کرد: اگر رسانه مطالبه گر بخواهیم باید مطالبات رسانه نیز پاسخ داده شود و رسانه از خاطر جمعی نسبی برخوردار باشد.

حق‌دوست رسانه ها را ابراز اصلی در توسعه استان عنوان و تصریح کرد: نقش رسانه در توسعه استان مهم و اساسی بوده و در این راستا احصاء نیازمندی ها و مشکلات رسانه ها و رسیدگی به این مطالبات امری ضروری است.

*ضرورت توزیع آگهی تمام دستگاه ها به مطبوعات از طریق ارشاد

در این نشست ابراهیم آقازاده، مدیرمسئول روزنامه آرازآذربایجان و نشریات عصرآذربایجان و امانت و پایگاه خبری آرازخبر با اشاره به مشکلات مالی پیش روی رسانه ها و مطبوعات، اظهار داشت: قبل از تحریم کاغذ کیلویی ۲۵۰۰ تومان بوده که در حال حاضر این رقم به ۱۶ هزار تومان رسیده است.

وی کمبود و افزایش قیمت زینک را از جمله مهم ترین مشکلات نشریات چاپی عنوان و خاطرنشان کرد: قبل از تحریم هزینه هر زینک ۱۵ هزار تومان بوده که در حال حاضر به ۶۰ هزار تومان رسیده است که منجر شده هزینه نهایی چاپ به صورت سرسام آوری افزایش یابد.

آقازاده با تاکید بر اینکه مهم ترین منبع درآمدزایی نشریات فقط آگهی بوده و هیچ ناشری روی توزیع نشریه حساب نمی کرد، یادآور شد: در شرایط تحریم و رکود اقتصادی نیز آگهی ها به عنوان منبع اصلی درآمد نشریات روز به روز کمتر می شود و از طرف دیگر هزینه های چاپ، پرسنل و سایر هزینه ها به صورت سرسام آور افزایش می یابد.

وی توزیع آگهی تمام دستگاه ها به مطبوعات از طریق ارشاد را به عنوان پیشنهاد و راهکار موثر در این راستا اعلام کرد و ادامه داد: ضرورت دارد جهت حمایت از نشریات و مطبوعات مکتوب کلیه آگهی های استان از مسیر ارشاد توزیع گردد.

گفتنی است اجرایی نشدن قانون در حوزه توزیع آگهی ها، رسیدگی به نحوه توزیع رسانه های مکتوب، ورود افراد غیرمطبوعاتی به این حوزه، اختصاص آگهی به سایت ها و کانالهای فضای مجازی به عنوان تیشه به ریشه رسانه های مکتوب، عدم پرداختن به نقش رسانه در توسعه استان در سند آمایش سرزمین به عنوان یک سند بالادستی و…  از جمله مشکلات و مطالباتی بود که توسط اعضای هیئت اندیشه ورز بسیج رسانه استان مطرح گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *