ARAZKHABAR.IR

بهمن‌ ماه حق‌آبه زیست محیطی به دریاچه ارومیه می‌رسد


بهمن‌ ماه حق‌آبه زیست محیطی به دریاچه ارومیه می‌رسد مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان آذربایجان غربی گفت: تا بهمن‌ماه حق آبه به سمت دریاچه رهاسازی می‌شود.

گروه خبر:به گزارش آراز خبر،سعید شهند مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست با اشاره به چالش‌های پیش رو در حوزه محیط‌زیست اظهار داشت: مهم‌ترین چالش محیط‌زیستی در استان آذربایجان غربی در حوزه محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی مربوط به وضعیت دریاچه ارومیه است که بهبود آن در حال پیگیری است.

وی افزود: در حال حاضر و بر اساس آخرین بازدید از دریاچه ارومیه و تونل انتقال آب می‌توان گفت پروژه‌های حوزه سخت‌افزاری احیای این دریاچه ۹۸ درصد پیشرفت داشته که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا بهمن‌ماه این پروژه افتتاح خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان آذربایجان غربی در ادامه گفت: در آینده‌ای نزدیک حق آبه زیست محیطی مقرر به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی خواهد شد.

شهند تصریح کرد: پروژه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر ارومیه به تبریز در حال اجراست که ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت افتتاح قسمتی از حق آبه زیست محیطی دریاچه تأمین و به سمت دریاچه رهاسازی می‌شود.

وی ادامه داد: رویکرد جدید ستاد احیای دریاچه ارومیه اقناع سازی مردم و مسئولان به ویژه در حوزه کشاورزی است، زیرا که موضوعات حق آبه کشاورزی و زیست محیطی نباید در مقابل یکدیگر قرار گیرند و کشاورزی و احیای دریاچه باید در استان به صورت همزمان انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان آذربایجان غربی در پایان خاطرنشان کرد: به منظور تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه ۱۵ میلیارد متر مکعب آب نیاز است لذا اگر سالانه ۴/۳ میلیارد متر مکعب حق آبه به دریاچه ارومیه اختصاص یابد در ۵ سال آینده به شرایط اکولوژیک و احیای حداکثری خواهد رسید.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/09/03 08:00 ق.ظ | دفعات بازدید: 3658 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot