مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی گفت: ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت در ۱۶ شهرستان این استان مستقر هستند.

به گزارش آرازخبر، بهرام زینال زاده با اشاره به اینکه در حال حاضر  کوچ عشایر آذربایجان غربی به میان بندها انجام شده است، اظهار داشت: حدود ۴۰ درصد از عشایر استان قبل از فصل کوچ و از ۱۵ اردیبهشت هر سال به مناطق میان بند می‌روند که حدود پنج تا ۱۰ کیلومتر از محل قشلاق فاصله دارد.

مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی تاکید کرد: پس از گذشت ۴۵ روز از حضور عشایر استان در محل میان بند، کوچ اصلی آنان از ۱۵ تا اواخر خرداد آغاز می‌شود.

زینال زاده با اعلام اینکه عشایر این استان در ۵۵۰ منطقه حدود سه هزار سیاه چادر برپا کرده و مابقی عشایر نیز به جای سیاه چادر، از چادرهای برزنتی استفاده می کنندف اضافه کرد: تمهیدات لازم در جهت تسهیل تردد و تأمین امنیت و امکانات بهداشتی و درمانی عشایر در هنگام کوچ به مناطق ییلاقی و در محل اتراق آنان اندیشیده شده است.

مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت در ۱۶ شهرستان این استان مستقر هستند که حدود ۶۰۰ خانوار از آنها به ییلاق‌های خارج از استان در دامنه‌های جنوبی سهند و اطراف شهرستان مرند از توابع آذربایجان شرقی کوچ می‌کنند.

وی با بیان اینکه عشایر این استان، همه ساله با شروع فصل تابستان و بهبود پوشش طبیعت ۲ میلیون واحد دامی خود را به مناطق خوش آب و هوای ییلاقی کوچ می‌دهند، اضافه کرد: چهار هزار خانوار از عشایر شمال استان بیشتر به مناطق ییلاقی چالدران کوچ می‌کنند و عشایر جنوب نیز به مناطق ییلاقی در دامنه‌های سهند و مراتع مرند، نقده، میاندوآب، شاهین دژ و بوکان می‌روند که به مدت ۲ تا سه ماه در این مناطق حضور خواهند داشت و سپس کوچ خود را به مناطق قشلاقی آغاز می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *