ARAZKHABAR.IR

تشکیل کمیته عملیاتی حفاظت از اراضی ملی و کشاورزی در آذربایجان غربی


تشکیل کمیته عملیاتی حفاظت از اراضی ملی و کشاورزی در آذربایجان غربی رئیس دادگستری آذربایجان غربی از تشکیل کمیته عملیاتی حفاظت از اراضی ملی و کشاورزی خبر داد و هدف از تشکیل این کمیته را تسریع در اجرای احکام صادره قطعی در خصوص قلع و قمع ویلاهایی که با تغییر کاربری اراضی کشاورزی تخریب و یا تملک اراضی ملی و منابع طبیعی ساخته شده اند عنوان نمود.

به گزارش آرازخبر، علی اکبر گروسی در جلسه شورای حفاظت از حقوق بیت المال استان ضمن گرامیداشت یاد وخاطره شهدای انقلاب وامام شهدا وتبریک فرا رسیدن ایام الله فجر اظهار داشت:به یمن انقلاب شکوهمند اسلامی وفداکاریهای شهدا اکنون در یک کشور مستقل وآزاد زندگی می کنیم واین آسایش وآرامش مرهون خون شهدا ست وبر همه مسولان ومدیران تکلیف است که قدر این خونها را بدانند ودر خدمت به مردم باشند.

وی ادامه داد: مدیران استان عظم جدی برای مبارزه با فساد و حفظ وصیانت ازحقوق بیت المال دارند و تلاشهای اعضای این شورا نشانگر این امر می باشد. باید همگی کمک کنیم تا مدیران بتوانند فعالیت خود را به نحو مطلوب انجام دهند.
گروسی از تشکیل کمیته عملیاتی حفاظت از اراضی ملی و کشاورزی خبر داد و هدف از تشکیل این کمیته را تسریع در اجرای احکام صادره قطعی در خصوص قلع و قمع ویلاهایی که با تغییر کاربری اراضی کشاورزی تخریب و یا تملک اراضی ملی و منابع طبیعی ساخته شده اند عنوان نمود.
این مقام قضایی افزود: این کمیته به ریاست دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یا یکی از معاونین ایشان اداره خواهد شد و تمامی موانع و نواقصی که موجب کندی اجرای احکام قطعی صادره در موارد معنون می باشد مرتفع خواهد شد.
گروسی افزود: طبیعت و فضای زیبای روستاها و کوهها و دشتها فدای زیاده خواهی و راحت طلبی یک عده خاص می شوند که هم به کشاورزی استان و هم به بیت المال و منابع طبیعی و در واقع آسایش عمومی مردم ضربه می زنند باید در مقابل این افراد متخلف ایستاد و منابع ملی و طبیعی و کشاورزی را برای آیندگان و فرزندان ایران اسلامی محافظت نمود.
رئیس شورای حفاظت از حقوق بیت المال استان ادامه داد: وظیفه شورای حفاظت از حقوق بیت المال صیانت از حقوق عامه مردم است تا عده ای خاص با اعمال نفوذ و استفاده از پول و قدرت آن را پایمال نکنند، ما با قدرت در مقابل چنین افرادی ایستاده ایم و اجازه ارتکاب جرم را به آنها نخواهیم داد.

*لزوم همکاری و هماهنگی در اجرای احکام صادره از دادگاه ها در خصوص قلع و قمع ساختمانها و ویلاهای غیر قانونی در اطراف شهرها و باغات
حبیبی دادستان عمومی و انقلاب ارومیه و دبیر شورای حفاظت از حقوق بیت المال هم در این جلسه بیان داشت: از ادارات و نهادهای مرتبط و مسئول می خواهیم که به هیچ وجه در اجرای احکام صادره از دادگاه ها در خصوص قلع و قمع ساختمانها و ویلاهای غیر قانونی در اطراف شهرها و باغات که منظره طبیعت را به هم زده اند کوتاهی نکنند و همگی با همکاری و هماهنگی همدیگر نسبت به اجرای این احکام اقدام کنیم.
حبیبی افزود: از مسئولین روستایی خصوصاً دهیاران و بخشداران می خواهیم که همکاری لازم را با شورای حفاظت از حقوق بیت المال داشته باشند و چنانچه در اطراف روستا و مراتع تخلفی می بینند گزارش کنند تا با متخلفین برخورد قانون لازم معمول گردد.
در ادامه این جلسه سردار خرم نیا فرمانده نیروی انتظامی استان ومدیر کل جهاد کشاورزی استان وسایر مسولین استانی به بیان دیگاهها ونظرات خود پیرامون موضوع پرداختند که در نهایت جلسه با تصویب مصوباتی به پایان رسید.مهمترین مصوبه این جلسه ارائه گزارش اقدامات عملیاتی در راستای اجرای احکام توسط ارگانهای مربوط در جلسه آتی شورا بود.

مقام معظم رهبری در زمینه عوارض و مشکلات فراوانی که برای ساخت و سازهای غیرمجاز رخ داده، اخطارهای فراوانی داده‌اند و علاوه بر آن، توسعه‌های بی رویه، ویلاهای بسیار و باغشهرهای اطراف شهرها موجب تهدید از جنبه های آب کشاورزی، زیست محیطی و حتی تهدیدات امنیتی شده است. مسئولان بخش های مختلف باید اراده جدی در این رابطه داشته باشند و این اراده باید دو ویژگی داشته باشد، یکی پیگیرانه باشد و دیگری با هماهنگی عمل شود چراکه کارهای مقطعی جواب نمی‌دهد.
با تشخیص و شناسایی باید به سرعت با حکم قضایی اراضی تغییر کاربری شده رفع تصرف شده تا جلوی تخریب اراضی مستعد کشاورزی گرفته شود و قوانینی که علاوه بر تخریب ساخت و سازهای قانونی خاطی را ملزم کند تا با پاکسازی زمین تخریب شده زمین تخریب شده را با اقدامات ترمیمی مستعد کشاورزی دوباره کند زیرا در غیر این صورت با اتفاق افتادن زمین خواری زمین کشاورزی از بهره وری خرج می شود و با وجود قلع و قمع دیگر در لیست اراضی کشاورزی محسوب نمی شود .


برچسب ها: حفاظت از اراضی

تاریخ: 1398/11/13 04:51 ب.ظ | دفعات بازدید: 553 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot