ARAZKHABAR.IR

تشکیل ۲۰۹ فقره پرونده قاچاق چوب در آذربایجان‌غربی


تشکیل ۲۰۹ فقره پرونده قاچاق چوب در آذربایجان‌غربی آراز خبر-مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه یکی از معضلات استان و کشور قاچاق چوب است، اظهار کرد: در سال جاری در این حوزه ۲۰۹ فقره پرونده به میزان ۵۳۳ تن چوب تشکیل شد.

سید نبی قائمی، روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل برگزار شد، افزود: در همین راستا برای ۲۰۱ نفر نیز که اقدام به قطع درختان به میزان ۱۰هزار و ۵۰ اصله درخت کرده بودند، پرونده تشکیل شد.

وی گفت: در سال جاری ۳۰۰هزار هکتار مطالعات جدید در حوضه آبخیزداری انجام شده و در بیش از ۵۵۰هزار هکتار عرصه نیز عملیات آبخیزداری انجام شده که حجم سازه های برای اجرای این عملیات ها ۳۰هزار و ۷۶۱ متر مکعب است که برای آنها  ۷۰میلیارد تومان اعتبار صرف شده است.

قائمی با اشاره به اینکه مساحت مراتع استان ۲میلیون و ۶۶۸هزار هکتار است، تصریح کرد: ۱۰۰هزار هکتار اراضی جنگلی، ۲۵هزار هکتار ذخیره گاه های جنگلی و ۱۸۵هزار هکتار اراضی متاثر از پدیده های بیابانی در استان داریم که حفاظت از آنها در اولویت قرار دارند. 

وی با اشاره به اینکه ۱۰۷ نفر نیروی حفاظتی در استان داریم، خاطرنشان کرد: ۱۶۳۱ فقره پرونده در سال جاری در بخش تخریب و تصرف به مساحت ۲۱۶۰هکتار در استان تشکیل شده که از این تعداد  ۱۳۰۱ فقره پرونده به منجر به رسیدگی و خلع ید شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: در سالجاری ۱۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی و ۷۸ دَمنده برای اطفای حریق در استان خریداری شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه تمامی معادن استان باید  طبق قانون از منابع طبیعی مجوز دریافت کنند، یادآور شد: کل پرونده های که در سالجاری در این حوزه تشکیل شده ۲۵۶ پرونده به مساحت ۴۳هزار و ۲۲۶ هکتار بوده که با ۱۱۹پرونده به مساحت۱۰هزار و ۴۷هکتار موافقت شده است.

قائمی تصریح کرد: در پویش تولید و کاشت یک میلیارد تومان درخت در مدت ۴سال سهم استان تولید کاشت ۳۳میلیون  اصله نهال است که در سال جاری ۲۱ میلیون اصله نهال در مجموع نهالستان های استان تولید شده و در حدود یک میلیون و۵۰۰ هزار اصله نهال نیز کاشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در ۱۲۷ روستای استان بیش از ۳۳۰ هکتار زمین در اختیار بنیاد مسکن برای تامین و احداث مسکن روستایی اختصاص داده شده همچنین در قالب نهضت ملی مسکن ۵۰هزار هکتار در اختیار اداره کل راه و شهرسازی قرار داده شده است.

قائمی با اشاره به اینکه ۲۱هزار همیار طبیعت در استان وجود دارد، ادامه داد: باید با فرهنگ سازی در جامعه، از محیط زیست و منابع طبیعی حفاظت کنیم و به نسل آینده تحویل دهیم.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/12/14 01:30 ب.ظ | دفعات بازدید: 2642 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot