ARAZKHABAR.IR

توسعه زیر ساخت‌های گردشگری در ارومیه در اولویت قرار دارد


توسعه زیر ساخت‌های گردشگری در ارومیه در اولویت قرار دارد آراز خبر- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی بر لزوم توجه به توسعه زیر ساخت‌های گردشگری مرکز استان تاکید کرد و جزو اولویت‌های این اداره کل دانست.

مرتضی صفری،  روز شنبه در دومین جلسه شورای اداری شهرستان ارومیه در سال جاریکه در فرمانداری برگزار شد، افزود: توسعه گردشگری استان بدون توسعه زیرساخت‌های گردشگری شهرستان ارومیه امکان پذیر نیست و یکی از مهمترین رویکرهایی که توسط اداره کل میراث فرهنگی دنبال می‌شود، کمک به جذب گردشگر با توسعه زیر ساخت‌های گردشگری این شهرستان است. 

وی با اشاره به مرمت مدرسه هدایت و راه‌اندازی اولین خانه صنایع دستی استان در این مدرسه اظهار کرد: مرمت مدرسه ۲۲ بهمن به اتمام رسیده و مقرر شد موزه مدرسه، موزه ورزش و موزه تاریخ ارومیه در این مدرسه راه‌اندازی می‌شود. 

صفری ادامه داد: همچنین در راستای جذب گردشگر در ارومیه فاز اول مرمت مسجد جامع شهر با ۵ میلیارد تومان با همکاری شهرداری انجام شده و مرمت مسجد یورد شاهی، مسجد مناره، کارونسرای شرکت نفت و سایر بناها در دست اقدام است. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان خاطر نشان کرد: می طلبد از محل اعتبارات دولتی و شهرداری ارومیه چند بنای تاریخی که در حال تخریب است را تحت تملک قرار داده و تبدیل به کاربری قابل استفاده شود. 

وی با بیان اینکه ۳ هزار تخت اقامتی در ارومیه آماده پذیرایی از مهمانان است، افزود: با هدف گسترش مراکز اقامتی، توسعه واحدهای بوم گردی در شهرستان آغاز شده که منطقه سیلوانا، جاده نازلو و سنتو بزرگترین ظرفیت را برای توسعه بوم گردی دارند لذا می‌طلبد توسعه بوم گردی در این مناطق مورد توجه قرار گیرد. 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با اشاره به وجود ۳۷۰ هکتار بافت تاریخی شهر ارومیه افزود: با پیگیری‌های جدی، طرح مطالعه بافت تاریخی شهرستان با همکاری راه و شهرسازی و شهرداری به اتمام رسیده که اگر این طرح تصویب و عملیاتی شود گام موثری در راستای احیای بافت تاریخی شهر محسوب می‌شود. 

وی با اشاره به بلاتکلیفی ۱۴ ساله پروژه تله کابین ارومیه افزود: اتمام این پروژه یکی از مطالبات جدی مردم است و با توجه به اقدامات اولیه و ملاقات با سرمایه‌گذار، بزودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز می‌شود. 

صفری بر لزوم سرمایه گذاری در ایجاد زیر ساخت‌های تفریحی و گردشگری مثل شهربازی‌ها تاکید کرد و گفت: پروژه بام ارومیه از جمله یکی از پروژه‌ها در این راستاست که با به ثمر رسیدن این پروژه مردم شهر ارومیه می‌توانند در کنار خانواده به تفریح بپردازند. 

وی با اشاره به رونمایی و نمایش جام زرین حسنلو از امروز به مدت ۲ هفته در موزه باستان شناسی ارومیه بمناسبت روز موزه ها و هفته میراث فرهنگی افزود: این جام قدمتی ۳ هزار ساله دارد و یکی از مهمترین آثار فرهنگی هنری و مذهبی است که در بین النهرین کشف شده است که امکان بازدید از این شی تاریخی از ساعت ۹ تا ۱۹ در موزه باستان شناسی برای عموم مهیا است. 


برچسب ها:

تاریخ: 1403/02/29 07:12 ب.ظ | دفعات بازدید: 2155 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot