ARAZKHABAR.IR

ثبت هنر جولایی در فهرست آثار ناملموس آذربایجان‌غربی


ثبت هنر جولایی در فهرست آثار ناملموس آذربایجان‌غربی معاون میراث فرهنگی, اداره‌کل میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی گفت: هنر جولایی با تهیه پرونده ثبتی مورد بررسی و ارزیابی کارشناسان قرار گرفته و در نهایت در فهرست میراث ناملموس استان به ثبت ملی رسید.

به گزارش آرازخبر، حسن سپهرفر با بیان اینکه جولایی یکی از مهمترین دست‌بافته‌های سنتی است که در شهرستان‌های بوکان، مهاباد، سردشت و پیرانشهر رواج دارد، اظهار داشت: این هنر که یافته‌هایی مانند: برمال(جانمازی)، چارشو (رختخواب پیچ)، بوزو( پارچه لباس سنتی مردان کرد) و پوپشمین (پشه بند) را در خود جای داده است.

معاون میراث فرهنگی, اداره‌کل میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی ادامه داد: این بافته‌ یکی از محصولات طبیعی و مورد استفاده خانواده‌ها است که می‌توان با توسعه و ترویج آن و ارائه آموزش‌های لازم نسبت به تولید انبوه, توسعه گردشگری, اشتغالزایی و حفظ فرهنگ‌های منطقه کمک کرد.

سپهرفر یادآور شد: هنر جولایی با تهیه پرونده ثبتی مورد بررسی و ارزیابی کارشناسان و اساتید شورای میراث ناملموس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته و در نهایت در فهرست میراث ناملموس استان به ثبت ملی رسید.

وی تصریح کرد: انجام پژوهش کامل از منظر مطالعات مردم‌شناختی و هنر از نحوه مراحل تولیدات این فن و چاپ وانتشار آن, حمایت از تولید کنندگان توسط  نهادها و ارگان های متولی امر, تهیه فیلم‌های مستند از چگونگی مراحل بافت و زندگی‌نامه استادکاران و معرفی این هنر به مردم از طریق برنامه‌های تلویزیونی و برگزاری نمایشگاه‌های زنده می‌تواند از راه کارهای توسعه این هنر باشد.


برچسب ها: جولایی ثبت

تاریخ: 1398/12/04 11:18 ق.ظ | دفعات بازدید: 3607 | چاپ