آراز خبر-راستی حال جوانان سلماسی چطور است، جوانی که با هزاران آرزو در بیکاری به سر میبرد.
به گزارش آرازخبرسلماس، شهر سلماس با تاریخی نهفته در قلب خود همانند نگینی در سطح آذربایجان غربی می درخشد و با قدمتی چندین هزار ساله، آثار تاریخی و باستانی متنوع و به عنوان زادگاه مشاهیر و اسطوره های بزرگ فرهنگی، ملی و دینی و با تاریخی پرفراز و نشیب نیازمند توجه بیش از بیش مسئولین به جوانان است.
تفریح جوانان امروزی شده قلیان! قلیانی که در زمان های نه چندان دور به ندرت دیده می شد، آن هم در دست برخی از بزرگترها، اما امروزه کمتر کسی است که حتی برای یک بار طعم نچشیده باشد.

آمار بالای بیکاری جوانان و نبود تفریحات سالم سبب شده تا این جوانان برای رها شدن از بیکاری قلیان ها را در دست گرفته و دود آنها را با نفس های عمیق خود به هوا انتقال دهند، پُک هایی که آینده و سلامتی زندگی جوانان را دود می کند.
در حالی که سلماس از ظرفیتهای خوب کشاورزی، باغداری، دامداری و حتی جاذبه‌های گردشگری برخوردار است اما ازدیاد بیکاری و نبود امکانات و زیرساختهای مناسب در این شهرستان مهاجرت گسترده جوانان به شهرهای بزرگ را رقم زده و در این بین نبود منبع درآمد پایدار نیز به عاملی برای فرار جمعیت تبدیل شده است
جوانان سلماسی به امید یافتن شغل مناسب با به جان خریدن سختی جدایی از خانواده راهی شهرهای دور و نزدیک شده تا رویای زندگی داشتن شغل مناسب برای خود را تحقق بخشد، غافل از اینکه بسیاری از جوانان تحصیل کرده شهرهای دیگر نیز در حال حاضر بابیکاری دست و پنجه نرم میکنند.
درحال حاضر بیش از ۷۰ درصد کارکنان کارواش های تهران از جوانان سلماس صرفا جهت گرفتن انعام هستند که بیکاری و عدم رسیدگی و توجه به جوانان در سلماس زمینه ساز بروز مشکلاتی شده است که از مسئولین خواستار رسیدگی به این امر هستیم.
بخشی از جرایم و بروز آسیب‌های اجتماعی ناشی از نداشتن شغل مناسب است، که با ایجاد اشتغال، حفظ و حمایت از حقوق کارگر و کارفرما در کاهش جرائم نقش اساسی دارد.
با رسیدن بسیاری از جوانان به ۳۰ سالگی، نبود هیچ شغل و آینده ای بشدت آزار دهنده است. پس از پشت سرگذاشتن تحصیلات دانشگاهی و خدمت مقدس سربازی، اکنون با وجود یک رکود سفت و سخت و تعطیلی کارخانجات و نبود استخدام درست حسابی دولتی، جوانان ناامیدتر از قبل منتظر یک اتفاق جدید در حد یک بمب هستند.
آنچه که امروز می تواند به ازدواج موفق تبدیل شود نگاه به ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است، ازدواج و زندگی آسان آن حضرت باید سرلوحه کار جوانان قرار گیرد تا زندگی به موفقیت تبدیل شود.
این روزها همه از ازدواج نکردن جوانان بخاطر افزایش خواسته‌ها خبر میدهند ولی کیست که نداند نبود شغل و آینده و اندک پشتوانه یکی از دلایل اصلی کاهش ازدواج در این جامعه است.
هر روز جوانان زیادی را میبینی که حتی با داشتن مدرک کارشناسی ارشد دنبال یک شغل می گردند که اندک درآمدی داشته باشد ولی گشتم نبود نگرد نیست.
و اما جوانان تحصیل کرده! جوانانی که در این تورم به فروختن ۴تا کاغذ دستمالی پناه آوردن، جوانانی که با هزاران آرزو فارغ التحصیل شدند و در حال دستفروشی هستند! دریابیم!

توجه به نسل جوان و نیازهای آنان، برنامه‌ریزی برای رشد و اعتلای نسل جوان موضوعی بسیار پراهمیت است. ساختارهایی که آینده‌نگری را مدنظر دارند، بیش از همه به شکل‌گیری سرمایه انسانی در کودکان، نوجوانان، جوانان و ارتقای مهارت‌های انسانی اجتماع و دانش کمک می‌کنند. کودکان مهم‌ترین گروه سنی هستند که آینده ساختار اجرایی کشور را شکل می‌دهند. کودکی در شکل‌دهی به شخصیت، گرایش‌ها، رفتارها و خلاقیت اهمیت زیادی دارد.
اگرچه ما معتقدیم باید در مسائل ندای مردم را دولت مردان بشنوند و انتقاد مردم را مسئولین توجه کنند . ما از دولتمردان تقاضا داریم وضعیت معیشتی و کار و شغل را توجه کرده و برای حل مشکلات جوانان قدم بردارند
حالا مقصر هرکی بود دولت قبل، مسئولین، دشمنان، خودمان و … ، الان نوبت اندیشیدن و تدبیر چاره ای برای خروج از این وضعیت بحرانی است زیرا روزبروز امید جوانان کاهش می یابد.

نویسنده:رضا آقازاده گلعذانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *