ARAZKHABAR.IR

حجم بزرگی از آب به دریاچه ارومیه انتقال می یابد


حجم بزرگی از آب به دریاچه ارومیه انتقال می یابد آراز خبر- معاون اول رئیس جمهور با اشاره به افتتاح مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه، گفت: حجم بزرگی از آب به دریاچه ارومیه انتقال می یابد.

آراز خبر- معاون اول رئیس جمهور با اشاره به افتتاح مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه، گفت: حجم بزرگی از آب به دریاچه ارومیه انتقال می یابد.

محمد مخبر ظهر سه شنبه شب در آئین افتتاح مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه که وزیر نیرو، استاندار و نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، با اشاره به مسئله آب که از مشکلات جدی دنیا و همچنین کشورمان است، افزود: ایران در زمینه آب یک نقطه تهدید و در عین حال فرصت‌هایی برای بهره برداری داشته و کشور ما به لحاظ آب و هوایی و متوسط بارش باران وضعیت مناسبی ندارد.

وی همچنین با بیان اینکه وجود دریا در شمال و جنوب کشور فرصت‌های بزرگی به وجود آورده که متأسفانه در سال‌های گذشته به خوبی از آنها استفاده نشده، خاطرنشان کرد: تأسیس صنایع آب بر در مناطق کویری و مرکزی کشور غفلتی بزرگ بود که آب شرب مورد نیاز مردم را با کمبود روبرو ساخته و همچنین برای رساندن مواد اولیه به این صنایع و صدور محصولات آنان، باید چندین هزار کیلومتر مسیر طی شود و اگر این صنایع بزرگ در کنار دریاها تأسیس می‌شد، قطعاً مشکلات کمتری در زمینه آب در مناطق مرکزی کشور وجود داشت.

معاون اول رئیس جمهور به بررسی و اجرای ۶ طرح انتقال آب دریا در وزارت نیرو نیز اشاره کرده و افزود: با افتتاح این طرح‌های بزرگ تنش‌های آبی در مرکز و شرق کشور حل شده و آب مورد نیاز صنایع آب بر نیز از دریا تأمین می‌شود.

مخبر همچنین با بیان اینکه برخی از کشورهای همسایه ایران با بهره گیری از تکنولوژی به خوبی از منابع آبی خود استفاده می‌کنند، تصریح کرد: با یک مدیریت مناسب می‌توان با بهره گیری از تکنولوژی، مابین توسعه و افزایش جمعیت تناسب ایجاد کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه وحدت بین مسئولان از امتیازات آذربایجان غربی است، اظهار داشت: این هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌های دولتی و نمایندگان مجلس و همچنین دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان می‌تواند بخشی از عقب افتادگی‌ها که ناشی از تعارض‌های مدیریتی بوده را حل کند و تردیدی نداریم که به سرعت به جایی می رسیم که مسئله رفاه و توسعه در کشور حل می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور به مؤلفه‌های قدرت در کشور نیز اشاره کرده و افزود: جمهوری اسلامی ایران در منطقه به نقطه‌ای رسیده که کشورها نمی‌توانند تا زمانی که نظرات جمهوری اسلامی را در نظر نگرفته باشند تصمیمی بگیرند و کشور به مرحله‌ای رسیده که زمانی به دنبال واردات ساده‌ترین امکانات بود اما الان کشورهای بزرگ به دنبال تجهیزات پیشرفته ایرانی هستند.

مخبر همچنین توسعه دیپلماسی منطقه‌ای را از بزرگترین موفقیت‌های سیاسی و دیپلماسی دولت سیزدهم برشمرده و اضافه کرد: در ابتدای دولت سیزدهم ارتباطات خارجی کشور با کشورهای همسایه منطقه و جهان قطع و یا دچار اشکالات اساسی بود؛ اما با تلاش‌های رئیس جمهور و دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم، بسیاری از مسائل سیاست خارجی حل شده و اکنون هیچ کشوری در منطقه نیست که به دنبال بهبود روابط با ایران نباشد.

معاون اول رئیس جمهور صبح امروز و بلافاصله پس از ورود به آذربایجان غربی، با حضور در تصفیه خانه فاضلاب ارومیه مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه را افتتاح کرد که این خط انتقال به طول ۱۱ کیلومتر سالانه ۵۱ میلیون متر مکعب آب به این دریاچه منتقل خواهد کرد.

همچنین در این مراسم وزیر نیرو و استاندار آذربایجان غربی نیز در سخنانی به تشریح وضعیت استان و روند اجرای پروژه مورد افتتاح پرداختند.

ظرفیت مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه ۶۰ هزار مترمکعب در ثانیه است که با راه اندازی این مدول ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند.

خط انتقال مربوط به پساب تصفیه شده در این تصفیه خانه به طول ۱۱ کیلومتر اجرایی شده و با افتتاح این مدول و خط انتقال، ۵۱ میلیون مترمکعب پساب در سال به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/13 12:22 ب.ظ | دفعات بازدید: 2492 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot