آراز خبر-مجموعه فرهنگی هنری حمام شیخ سلماس که همه ساله در نوروز پذیرای گردشگران بسیاری می باشد، از آثار حائز اهمیت تاریخی آذربایجان غربی محسوب می شود.
به گزارش آرازخبر از سلماس؛حمام این مجموعه فرهنگی بی نظیر پس از زلزله سال ۱۳۰۹ در زمان حکومت رضاخان در بخش جدید شهر با معماری سنتی ایرانی به همت مرحوم محمد تسوجی بنا شده و در سال ۱۳۱۲ مورد بهره برداری قرارگرفته است.
در آن زمان دونهر جنوبی و غربی شهر تامین کننده آب این حمام بوده اند به طوریکه یک منبع برای ذخیری آب سرد و یک منبع برای ذخیره آب گرم در یک انبار سرپوشیده در نظر گرفته شده بود.
این حمام با مساحت ۸۶۰ متر مربع، دارای پلان مستطیل شکل بوده که ۳۵۰ سانتیمتر از سطح خیابانی که در مرکز آن واقع شده پائین تر است و برای سرکشی به موتورخانه آن نیز دو درب چوبی ورودی از ضلع جنوبی و یک درب از ضلع غربی جهت تعبیه شده است.
مصالح ساختمانی استفاده شده در پی حمام، سنگ های معدنی با ملات ماسه و آهک می باشد و دیوارهای آن با تلفیق سنگ و آجر به سبک تفلیسی کارشده و درکل می توان گفت مصالح به کار رفته در بنا عبارتند از سنگ، آجر، گچ، آهک و ماسه است .
حمام شیخ سلماس که در ابتدا حمام تسوجی نام داشته است، اولین و قدیمی ترین حمام سلماس پس از زلزله سال ۱۳۰۹ این شهر بوده که توسط شخصی به نام حاج مجتبی انتظاری معروف به شیخ اداره می شد که بعدها با نام حمام شیخ شهره عام و خاص شد.
شهرت حمام شیخ صرفنظر از قدمت آن به خاطر معماری ارزشمندآن می باشد و به عبارتی تنها اثر باقی مانده از معماری حمام های سنتی در سلماس است که در سال ۱۳۷۹ به شماره ۳۴۷۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام شیخ سلماس بعد از ثبت در فهرست آثار ملی، باهمکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی تبدیل به مجموعه فرهنگی و هنری و نمایشگاه آثار مردم شناسی شده است و پذیرای مسافرین عزیز نوروزی این شهرستان می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *