ARAZKHABAR.IR

شاخص آسفالت راه روستایی آذربایجان غربی کمتر از میانگین کشوری است


شاخص آسفالت راه روستایی آذربایجان غربی کمتر از میانگین کشوری است مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی گفت: از ۸ هزار کیلومتر راه روستایی آذربایجان غربی تنها ۴ هزار کیلومتر شامل ۵۰ درصد آسفالت شده که از میانگین کشوری کمتر می باشد.

به گزارش آرازخبر، ارسلان شکری در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته حمل و نقل و راهداری با تاکید بر اینکه حمل و نقل شریان اصلی جامعه به ویژه در بحث ارتباطات و انتقالات است، اظهارداشت: همه ابعاد زندگی بدون مدنظر قرار دادن راهداری و حمل و نقل جاده ای غیرقابل تصور است.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی با دارا بودن پنج پایانه مرزی و سهم ۲۳ درصدی از مجموع پایانه های مرزی کشور خاطرنشان کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون سه میلیون و ۷۰۰ هزار مسافر با رشد ۴۷ درصدی نسبت به مدت زمان مشابه پارسال از مرزهای استان تردد کرده اند.

 وی با بیان اینکه ۶۰ درصد ترددهای مرزی مربوط به پایانه های مرزی بازرگان و تمرچین بوده است، ادامه داد: از کل تردد مرزی استان، ۳۴ درصد مربوط به مرز بازرگان ماکو، ۲۶ درصد مربوط به مرز تمرچین پیرانشهر و ۲۱ درصد مربوط به مرز رازی خوی است.

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی از اعزام ۶ هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل جاده‌ای به بنادر جنوبی کشور خبر داد و گفت: امسال نزدیک به شش هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل جاده‌ای استان جهت حمل کالاهای اساسی از بنادر جنوبی کشور به آذربایجان غربی و سایر استان‌ها اعزام شده است.

شکری همچنین از فعالیت ۱۸ هزار دستگاه انواع کامیون و ۴ هزار دستگاه انواع وسایل نقلیه مسافری در بخش حمل و نقل جاده ای استان خبر داد و ابراز داشت: سالانه ناوگان حمل و نقل باری استان ۱۲ میلیون تن کالا و ناوگان مسافری هشت میلیون نفر مسافر را جابه جا می کنند.

 این مقام مسئول اضافه کرد: در هشت ماهه گذشته بالغ بر ۳۲۰ کیلومتر در سطح کلیه محورهای شریانی، اصلی، فرعی و روستایی آذربایجان غربی با اعتباری بالغ بر ۱۱۶۹ میلیارد ریال اجرایی شده است.

شکری با بیان اینکه امسال ۶۸ اکیپ راهداری و ۲۰ اکیپ گشت راهداری همزمان با اجرای طرح زمستانی در استان فعالیت خود را آغاز کردند، افزود: طرح راهداری زمستانی از اواخر آذرماه امسال آغاز شده و تا پایان زمستان در استان این طرح اجرا می شود.

 وی با بیان اینکه اکیپ های راهداری در ۶۸ باب راهدارخانه استان مستقر هستند، عنوان کرد: در این راستا ۹۰۰ نفر پرسنل راهدار و ۴۲۰ دستگاه انواع ماشین آلات و ۲۰ دستگاه برف روب مکانیزه فعالیت دارند.

 دبیر کمیسیون ایمنی حمل و نقل راههای استان با بیان اینکه بیش از ۲ هزار کیسه نمک برای مواقع بحرانی و اضطراری در گردنه های برفگیر، و ۴۵ هزارتن نمک با ماسه در راهدارخانه های استان ذخیره سازی شده است ،یادآور شد: نظارت و بازرسی بر تعداد ۲۱ مجتمع خدماتی - رفاهی بین راهی جهت استفاده کاربران جاده ها ، آماده کردن جیره غذایی برای اسکان و نجات مسافرین نیازمند کمک و اسکان موقت از دیگر اقدامات این اداره کل برای اجرای طرح زمستانی راهداری است.

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی اضافه کرد: در حال حاضر ۴۰ دستگاه دوربین نظارتی به همراه شش دستگاه تابلوی VMS ، سامانه توزین در حرکت WIM به تعداد چهاردستگاه نیز گردنه ها و پایانه های مرزی و نقاط مهم توسط در سطح استان را رصد می کنند. 

وی با اعلام اینکه ۶۰ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می افتد، گفت: برای اصلاح ۴۴ نقطه حادثه خیز شناسایی شده در استان برنامه ریزی لازم صورت گرفته به طوری که عملیات اجرایی اصلاح ۲۲ نقطه حادثه خیز از پیشرفت بالای ۵۵ درصد برخوردار می باشد.

 شکری تشکیل جلسات راهداری زمستانی در سطوح مختلف و تشکیل قرارگاه مرکزی حمل و نقل و راهداری زمستانی با شرح وظایف محوله، ساماندهی علائم ایمنی، نگهداری و برقراری روشنایی به طول ۱۴۳ کیلومتر در محورهای استان و تعداد هزار عدد چراغ راهنمایی چشمک زن در نقاط احتیاطی و پر حادثه را از دیگر اقدامات برشمرد.

 وی با بیان اینکه در استان ۱۸ گردنه مهم در شبکه راههای اصلی و ۷۱ گردنه در راههای روستایی به طول حدود ۶۵۰ کیلومتر در استان تحت پوشش این طرح قرار دارد گفت: پخش پیام های مهم راهداری از طریق تابلوهای win، ثبت پلاک توسط سامانه هوشمند ثبت تخلفات عبور و مرور جاده ای به تعداد ۳۳ سامانه، استقرار کشیک مسئولین و کارشناسان در محل مرکز مدیریت راهها بصورت شبانه روزی از دیگر اقدامات و تمهیدات این اداره کل برای اجرای طرح راهداری زمستانی شامل می شود.

 شکری اظهار داشت : یک دی ماه تمام راهداران برای راهداری زمستانی به جاده ها اعزام می‌شنود و البته با توجه به شرایط جوی استان، این رزمایش زمستانی و عملیات راهداری در اوایل آذر به صورت غیر رسمی شروع می شود.تاریخ: 1398/09/27 04:05 ب.ظ | دفعات بازدید: 3329 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot