ARAZKHABAR.IR

رشد ۳۲ درصدی گردشگر خارجی در آذربایجان غربی


رشد ۳۲ درصدی گردشگر خارجی در آذربایجان غربی آراز خبر- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی گفت: طی سال جاری بیش از ۵۹ هزار و ۸۴۰ مسافر خارجی در استان اقامت داشتند که شاهد رشد ۳۲ درصدی در این حوزه هستیم.

مرتضی صفری، روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به رشد ۳۲ درصدی اقامت در واحدهای اقامتی استان به تعداد بیش از ۶۷۵ هزار نفر طی سال جاری، گفت: امسال بیش از ۳ میلیون و ۳۰۷ هزار نفر از مراکز تفریحی و توریستی استان با رشد ۲۴ درصد رشد بازدید داشتند. 

صفری بازدید از موزه و اماکن تاریخی استان را بیش از یک میلیون و ۲۹۳ هزار نفر در سال جاری اعلام کرد. 

وی با اشاره به افتتاح ۳۴ پروژه با اعتبار ۲۵۸ میلیارد تومان در دهه فجر امسال، افزود: این ۳۴ مورد از پروژه های افتتاحی مرمتی و زیر ساختی شامل هتلها، مجتمع گردشگری، اقامتگاه بوم گردی و سفره خانه های سنتی، مسجد جامع ارومیه است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اظهار کرد: بیش از ۸۰ پروژه عمرانی و مرمتی و زیر ساختی استان در دست اجرا است. 

وی با اشاره به تحویل مدرسه هدایت به اداره کل میراث فرهنگی استان، افزود: اولین خانه صنایع دستی استان در مدرسه هدایت به بهره برداری می رسد که لازم است است این مدرسه به محلی پویا تبدیل شود و بستری فراهم شود افراد زیادی از کارگاههای فعال در این مکان بهره ببرند. 

وی همچنین با اشاره به تحویل خانه انصاری به این اداره کل اظهار کرد: کار پیمان سپاری و شروع مرمت این خانه در دستور کار این اداره کل قرار دارد. 

صفری ادامه داد: با اتمام مرمت مدرسه ۲۲ بهمن ارومیه، درصددیم این مدرسه تبدیل به موزه مدرسه و موزه ورزشی شود. 

وی با اشاره به هزینه کرد ۴ میلیارد تومان برای مرمت این بنا ادامه داد: موزه تاریخ ارومیه از نیازهای این شهر است، که درصددیم اسناد هویتی شهر ارومیه را در این بنا به نمایش بگذاریم. 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، گفت: بزرگترین نقطه ضعف حوزه گردشگری استان این است که تاکنون نتوانستیم بهانه ای برای نگه داشتن گردشگر در ارومیه داشته باشیم. 

وی تله کابین ارومیه را یکی از اولویتهای جدی اداره کل دانست و افزود: با وجود عدم حضور سرمایه گذار قبلی این پروژه در جلسات، دو سرمایه گذار جدید توانمند اعلام آمادگی کردند که جلسه امضای تفاهم این پروژه بزودی برگزار می شود. 

وی با بیان اینکه منطقه سیلوانای ارومیه جزو ۵ منطقه پر اکسیژن دنیا و بهترین فضا برای اردوی تیم های ورزشی است، اظهار کرد: سرمایه گذاری در چنین مناطقی فرصتی بی بدیل برای فعال شدن ظرفیت گردشگری طبیعی است. 

با اشاره به کلنگ زنی مجموعه گردشگری در خوشاکو طی دهه فجر، افزود: پس از اخذ موافقت اصولی، مجوز ساخت یک هتل ۴ ستاره، تله کابین و پیست اسکی با اعتبار ۲۱۵ میلیارد تومان در این مجتمع صادر شده است. 

صفری گفت: همچنین هتل آپارتمان در مهاباد با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومن کلنگ زنی می شود. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه آثار ثبت جهانی استان به ۵ مورد رسیده است، افزود: ثبت مساجد جامع در دستور کار قرار دارد. 

وی اظهار کرد: امسال اعتبارات عمرانی مصوب نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد افزایش دارد و بیش از ۳۵ درصد تحقق یافته هرچند نیازمندی های این حوزه بالا است. 

وی با اشاره به حضور جدی آذربایجان غربی،  در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که ۲۳ بهمن برگزار می شود،افزود: در تلاشیم ظرفیتهای استان را  در این نمایشگاه بین المللی که با حضور کشورهای مختلف برگزار می شود نشان دهیم. 

صفری با بیان اینکه رسانه ها می توانند جنگ رسانه ای غرب را به نفع نظام تغییر دهند، افزود: بمباران اطلاعات غلط را رسانه می تواند با تبیین داشته ها و ظرفیتهای موجود به سمت امیدآفرینی سوق داد. 


برچسب ها:

تاریخ: 1402/11/11 03:31 ب.ظ | دفعات بازدید: 3476 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot