استاندار آذربایجان‌غربی گفت: در دولت تدبیر و امید تا به امروز به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان انجام‌گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است.

به گزارش آرازخبر، محمدمهدی شهریاری در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی که در سالن فرودگاه منطقه آزاد ماکو و با حضور رئیس جمهور برگزار شد اظهار داشت: در شرایط حساس کنونی که دشمنان نظام با عهدشکنی بر تعهدات قانونی و جهانی سودای تضعیف اقتدار این نظام را در سر دارند و با وضع تحریم‌های ظالمانه اعتقاد راسخ مردم قدرشناس میهن به آرمان‌های نظام را نشانه گرفته‌اند، وحدت و یکپارچگی ملی توانسته دسیسه‌های دشمنان را خنثی سازد.

وی اعلام کرد: در دولت تدبیر و امید تا به امروز به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان انجام‌گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است، اقدامات درخور شایسته دولت به‌ویژه در یک سال اخیر از رشد اقتصادی گرفته تا رشد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و اشتغال‌زایی برای ۳۸ هزار نفر در سال ۹۷ بیانگر آهنگ رو به رشد توسعه و پیشرفت در این سرزمین است.

استاندار آذربایجان‌غربی تصریح کرد: استان آذربایجان‌غربی به جهت موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و بهره‌مندی از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، بازارچه‌ها و پایانه های مرزی توانایی آن را دارد تا در شرایط ظالمانه تحریم بتواند، گره‌گشایی مطمئن برای عبور از گذرگاه‌های سخت اقتصادی و تحریمی باشد.

وی با بیان اینکه سال گذشته میزان صادرات از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان نسبت به سال ۹۶ با ۱۶۰ درصد افزایش از ۴۶۰ میلیون دلار به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار افزایش‌یافته، افزود: در سایه اقدامات صورت گرفته آذربایجان‌غربی در سال گذشته توانسته است با برنامه‌ریزی انجام‌شده ۱۱۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی را به‌صورت مستقیم جذب نموده ، در جایگاه سوم کشوری قرار گیرد.

شهریاری یادآور شد: در سال ۹۸ نیز به لحاظ ارتقاء شاخص های فضای کسب و کار استان و تدوین برنامه های توسعه ای توسط دستگاه های اجرایی متقاضی برای سرمایه گذاری در استان با اشتغال خوبی مواجه شده است بطوری که ۲۳۰۰ میلیارد تومان پروژه برای کلنگ زنی آماده است و پیش بینی می شود تا پایان سال با هماهنگی هایی که در منطقه آزاد ماکو انجام گرفته سرمایه گذاری ها پنج هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

وی یادآور شد: بهره‌برداری از سد کرم آباد پلدشت بااعتباری بالغ‌بر ۲۲۰۰ میلیارد تومان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آب‌وخاک در کشور و نیز افتتاح ده‌ها پروژه شاخص بیانگر به حرکت درآمدن قطار توسعه در استانی است که سال‌ها از رنج محرومیت در عذاب بوده است.

شهریاری خواستار شد: بدلیل طولی بودن استان و نبود جاده های مواصلاتی مناسب که سبب گردیده ارتباطات اقتصادی و تجاری و خدماتی شهرستان های تابعه از مرکز استان قطع گردد عملا از ارزش افزوده بخش های اقتصادی استان بی نصیب می گردد و این موضوع یکی از دلایل پایین آمدن شاخص های اقتصادی شده است لذا استدعا داریم دستور فرمایید اعتبارات لازم برای تکمیل بزرگراه کریدور شمال به جنوب استان تامین گردد.

استاندار آذربایجان‌غربی تاکید کرد: دستور صدور مجوز تردد خودروهای منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو به مرکز استان در راستای تشویق سرمایه گذاران و همچنین در پاسخ به مطالبات ساکنین مناطق مرزی دیگر مطالبه ما است.

وی افزود: با توجه به شرایط ایجاد تحریم های ظالمانه و موقعیت بی نظیر استان، وجود گمرکات و پایانه های مرزی در حوزه مبادلات مرزی و با داشتن بیش از ۴۵۰۰ کارت پیله وری ، ۱۳۹ هزار کارت الکترونیک مرزی یکی از ظرفیت های خوب منطقه برای تامین قطعات خودرو، تجهیزات و مواد اولیه واحدهای تولیدی و تجهیزات پزشکی و دارویی کشور می باشد لذا برای استفاده از این ظرفیت بی نظیر استدعا دارد موافقت و دستور فرمایید سقف مبادلات مرزی پیله وری از یکصد میلیون دلار به پانصد میلیون دلار افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *