ARAZKHABAR.IR

سلاح‌های کشتار جمعی نباید مورد استفاده قرار گیرد


سلاح‌های کشتار جمعی نباید مورد استفاده قرار گیرد آراز خبر- وزیر مختار و کاردار سفارت ژاپن گفت: سلاح‌های کشتار جمعی نباید استفاده شود و دولت ژاپن برای گسترش صلح پایدار در دنیا تلاش می‌کند.

آراز خبر- وزیر مختار و کاردار سفارت ژاپن گفت: سلاح‌های کشتار جمعی نباید استفاده شود و دولت ژاپن برای گسترش صلح پایدار در دنیا تلاش می‌کند.

 «کنجو موراکامی» روز چهارشنبه در همایش مصدومان شیمیایی سردشت اظهار کرد: فرصت ارزشمندی داشتم که امروز با حضور در مزار شهدای سردشت، خسارت‌های استفاده از سلاح های شیمیایی را از نزدیک ببینم.

وی افزود: بکار بردن سلاح‌های شیمیایی مانند هسته‌ای مخرب و استفاده از آنها با قوانین بین الملل مغایرت دارد و محکوم است.

به گفته وزیر مختار و کاردان ژاپن، مردم جهان باید با آثار مخرب استفاده از سلاح‌های شیمیایی، هسته‌ای و کشتار جمعی آشنا شوند.

موراکامی افزود: اکنون هم از سوی دولت ژاپن، تهدید استفاده از سلاح شیمیایی و هسته ای در جنگ روسیه و اکران غیرقابل قبول است.

وی ادامه داد: به عنوان نماینده دولت ژاپن به جانباختگان بمباران شیمیایی سردشت عرض تسلیت دارم و برای بازماندگان آرزوی سلامتی دارم.

وزیر مختار ژاپن گفت: مردم ژاپن به عنوان مردمی که مورد حمله هسته ای قرار گرفتند با دردها و رنج های سلاح کشتار جمعی آشنا هستند.

در همایش مصدومان شیمیایی سردشت، نشان شهروند افتخاری سردشت به کاردار ژاپن اهدا شد.

رژیم بعث عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفته و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامیده شده است.

سردشت با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده و ۸۵۶ شهید و بیش از چهار هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/21 06:31 ب.ظ | دفعات بازدید: 2927 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot