طی سال گذشته برآورد ارزش محصولات صادراتی صنایع دستی هنرمندان آذربایجان غربی به کشورهای مختلف، ۵.۷ میلیون دلار بوده که این حجم از صادرات و برنامه ریزی برای توسعه صادرات صنایع دستی استان در توسعه منطقه ای موثر خواهد بود.

به گزارش آرازخبر، صنایع دستی با تولید محصولات کاربردی که جنبه هنری و تزئین نیز دارد بازار تولید و فروش پر رونقی را به خود اختصاص داده به گونه ای که می توان گفت که بسیاری از شهرها و یا حتی کشورها ، فعالیت و صادرات اصلی آنها مربوط به تولید و فروش صنایع دستی و بومی می باشد؛ براساس همین اهمیت و جایگاه ویژه است که از سوی سازمان یونسکو ۱۰ ژوئن هرسال مصادف با بیستم خرداد، بعنوان روزجهانی صنایع دستی نامگذاری شده است.

در این راستا توسعه صنایع دستی استان و توجه عمومی به اهمیت این حوزه مستلزم سیاست ها و برنامه های ویژه ای بوده که یکی از آنها آموزش و توسعه همگانی آن در شهرها و روستاهای مختلف استان می باشد این برنامه های آموزشی از یک سو بمنظور ارتقاء دانش و مهارت هنرمندان صنایع دستی است و از طرف دیگر اشاعه آن در بدنه جامعه و ترغیب جوانان علاقمند به فراگیری مهارتها و اصول با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای هر شهر و روستا می باشد.

در طول سال، دوره های آموزشی  مختلفی از سوی این اداره کل و گاهی نیز با همکاری سایر ارگانها از جمله: سازمان فنی و حرفه ای می شود و اطلاع رسانیهای لازم برای عموم علاقمندان انجام میگیرد دوره های آموزشی برای رشته های مختلف همچون: رشته های مربوط به چوب، تراش و صیقل سنگهای ارزشمند و دیگر رشته هائی که اشتغالزائی در آن سریعتر و پرسودتر باشد.

بخش قابل توجهی از هنرمندان صنایع دستی استان خانگی کار هستند و با اندک سرمایه و وسائلی که در اختیار دارند به تولید محصولاتی همچون قالیچه، وسائل چرمی و انواع رودوزیهای محلی می پردازند عده ای دیگر نیز به مرور با کسب مهارت و فروش بیشتر، گوشه ای از حیاط و منزل خود را تبدیل به کارگاه کرده و بر اساس استانداردهای مورد تایید این اداره کل به تولید مشغول هستند.

بنابراین ورود به این حوزه و سرمایه گذاری در آن به قصد اشتغالزائی و راه اندازی کسب و کار، توجیه پذیر و اقصادی می باشد و برپائی انواع نمایشگاهی استانی و منطقه ای و بازارچه های موقت و دیگر سیاست های حمایتی از جمله پرداخت تسهیلات، برگزاری دوره های آموزشی ارتقاء مهارت، زمینه پیشرفت هرچه بیشتر هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع دستی را فراهم می نماید.

*برپایی ۳۰ بازارچه موقت صنایع دستی در شهرهای مختلف استان

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان، جلیل جباری با اعلام اینکه برنامه ریزی نموده ایم که مرداد ماه امسال ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در ارومیه برگزار شود، اظهار داشت: بمناسبت بیست خرداد روزجهانی گرامیداشت صنایع دستی ، نمایشگاه های مختلفی در سراسر استان برپا شده است .

وی با بیان اینکه مرکز آموزشی شهید باکری در ارومیه راه اندازی شده است که در آن انواع رشته های صنایع دستی آموزشی داده می شود، ادامه داد : علاوه بر این ، دوره آموزشی ویژه تراش سنگهای قیمتی در معاونت صنایع دستی برگزار می شود و از همه علاقه مندان دعوت بعمل می آید که در دوره ها شرکت نمایند.

جباری با اشاره به اهمیت آموزش در صنایع دستی، یادآور شد: آموزش رشته های مختلف صنایع دستی در سطح عمومی و همچنین توجه به آموزش شاغلین صنایع دستی از اولویت های این اداره کل است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: طی سال گذشته برآورد ارزش محصولات صادراتی صنایع دستی هنرمندان استان به کشورهای مختلف، ۵.۷ میلیون دلار بوده است.

وی با بیان اینکه بمنظور کمک به رونق بیشتر صنایع دستی، اولین نشست تخصصی با موضوع استانداردهای بسته بندی محصولات صنایع دستی برای هنرمندان و تولیدگران برگزار شد، افزود: در ادامه روند بازاریابی و فروش، دو نمایشگاه سراسری و منطقه ای در مرکز  و شمال استان و همچنین ۳۰ بازارچه موقت صنایع دستی در شهرهای مختلف استان برپا شد که عموماً دارای فروش خوبی بودند.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: بمنظور ارتقاء مهارت شاغلین صنایع دستی، دوره های اموزشی مختلفی برگزار شد که در مجموع ۳۸۰ نفر مشارکت داشتند همچنین در همین راستا، ۵ کارگاه جدید آموزش صنایع ایجاد گردید.

او در ادامه گفت: در سال گذشته ۱۱۰۰ مورد صدور کارت شناسائی صنایع دستی به ثبت رسید و برای ۱۷ کارگاه صنایع دستی، گواهی کیفیت کارگاهی صادر شد.

مدیرکل استان در پایان ضمن اشاره به رویکردهای حمایتی از هنرمندان صنایع دستی مخصوصاً آنهائی که خانگی کار هستند گفت: به همین منظور ۸ میلیارد ریال تسهیلات لازم جذب شده است.

 *برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در سلماس

سرپرست اداره میراث فرهنگی سلماس، افراسیاب گراوند اظهار داشت: بمناسبت گرامیداشت روزجهانی صنایع دستی ، نمایشگاهی از آثار منتخب هنرمندان شهرستان سلماس در محل بنای تاریخی حمام شیخ ، برپاشده است .

وی ادامه داد: در این نمایشگاه آثار و تولیداتی از رشته هایی همچون منبت چوب ، خراطی ، چرم دوزی ، نقاشی ، عروسک بافی ، سرمه دوزی ، بافتنی های سنتی و هنرهای تجسمی به نمایش درآمده است .

گراوند تصریح کرد: این نمایشگاه شامل ۱۲ غرفه می باشد و آثاری که در آن ارائه شده است همگی جزء آثار و تولیدات شاخص هنرمندان و صنعتگران شهرستان می باشد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی سلماس اعلام کرد : برنامه ریزی کرده ایم که در طول سال و به مناسبتهای مختلف ، نمایشگاه های اینچنینی را برگزار کنیم تا هم بستری برای تعامل هنرمندان فراهم شود و هم فرصتی برای معرفی و فروش محصولات آنان باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *