ARAZKHABAR.IR

پتانسیل اجرایی شرکت های پیمانکاری آذربایجان غربی مغفول مانده است


پتانسیل اجرایی شرکت های پیمانکاری آذربایجان غربی مغفول مانده است رئیس هیئت مدیره انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه پتانسیل اجرایی شرکت های پیمانکاری آذربایجان غربی مغفول مانده است، گفت: پتانسیل اجرایی شرکت های پیمانکاری زیرمجموعه انجمن پیمانکاران عمرانی استان با یک هزار و 700 عضو فعال 41 هزار میلیارد تومان پروژه بوده که ۵۲ برابر بودجه عمرانی استان می باشد و متاسفانه این ظرفیت مغفول مانده و اغلب پیمانکاران استان بیکار هستند.

به گزارش آرازخبر، فرهاد مداح‌علی در نشست خبری با اصحاب رسانه قدمت فعالیت انجمن پیمانکاران عمرانی را بیش از 44 سال عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 2هزارو 500 عضو ثبت نامی در آذربایجان غربی وجود دارد که از این تعداد یک هزارو 600 عضو مجوز و یا رتبه بندی کار دریافت کرده اند.

مداح‌علی با تاکید بر اینکه پتانسیل اجرایی شرکت های پیمانکاری آذربایجان غربی مغفول مانده است، تصریح کرد: پتانسیل اجرایی شرکت های پیمانکاری زیرمجموعه انجمن پیمانکاران عمرانی استان با یک هزار و 700 عضو فعال 41 هزار میلیارد تومان پروژه بوده که ۵۲ برابر بودجه عمرانی استان می باشد و متاسفانه این ظرفیت مغفول مانده و اغلب پیمانکاران استان بیکار هستند.

رئیس هیئت مدیره انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان‌غربی بر لزوم توسعه فعالیت های بخش خصوصی تاکید کرد و ابراز داشت: بهتر است اجرای طرح‌ها به بخش‌های خصوصی سپرده شود چراکه این بخش‌ها بهترین مالیات دهندگان هستند.

وی با ارائه آمار قابل تامل، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 70 درصد شرکت‌های زیرمجموعه انجمن پیمانکاران عمرانی در آذربایجان‌غربی بیکار هستند و در این راستا حفظ و حراست از سرمایه های فنی و مهندسی استان امری ضروری است.
مداح علی با بیان اینکه متاسفانه هیچ گونه قوانین حمایتی از شرکت های با سابقه فعال در این حوزه وجود ندارد، ادامه داد: ضرورت دارد سیاست گذاری لازم جهت انتقال تجارب شرکت های با سابقه به شرکت های جدید الورود صورت گیرد.

*پروژه های بزرگ آذربایجان غربی به پیمانکاران غیر بومی واگذار شده است

دبیر انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان‌غربی، فیصل سبک روح نیز در این نشست با انتقاد از اینکه عمدتا پروژه های بزرگ استان به شرکت های خارج استان واگذار می شود، یادآور شد: پروژه های اجرایی احیای دریاچه ارومیه عمدتا جذب شرکت های غیربومی شد و سهم شرکت های فعال استان از این پروژه ها مطلوب نبود.
سبک روح با اعلام اینکه سالانه 200 شرکت در آذربایجان غربی گواهی فعالیت دریافت می‌کنند، گفت: یک هزار و 503 شرکت پیمانکاری پایه پنج، 84 شرکت پایه چهار، 50 شرکت پایه سه، 22 شرکت پایه دو و 11 شرکت پایه یک در آذربایجان غربی فعالیت دارد که عدم امکان اجرای پروژه مانع ارتقای شرکت های پیمانکاری به پایه های بالاتر شده است.
دبیر انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: از سال ۸۹ تا ۹۸ سالانه هزینه های غیر عمرانی افزایش یافته و منجر به کاهش سهم هزینه های عمرانی از بودجه شده است و باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود تا پتانسیل عظیم پیمانکاری به عنوان یک سرمایه اجتماعی از بین نرود‌.تاریخ: 1398/11/30 03:34 ب.ظ | دفعات بازدید: 530 | چاپ