فرش دستباف افتخار ملی و نخستین کالای استراتژیک ایران پس از نفت است و بیش از ۲ میلیون نفر در کشور در حوزه فرش فعالیت دارند و صنعت فرش بافی بزرگترین صنف کشور محسوب می شود که این ظرفیت بالای اشتغال زایی و ارزآوری نباید مغفول بماند.

به گزارش آرازخبر، رئیس مرکز ملی فرش ایران، فرشته دست پاک با تاکید بر اینکه فرش دستباف ایرانی فرهنگ و تمدن ملی ایرانی را به جهان معرفی می‌کند و در سایه توجه روزافزون موجب توسعه اشتغال و اقتصاد کشور می‌شود،اظهار داشت: بیش از ۲ میلیون نفر در کشور در حوزه فرش فعالیت دارند و صنعت فرش بافی بزرگترین صنف کشور است، نبود بیمه تأمین اجتماعی برای فعالان این بخش یک ناامنی شغلی را برای شاغلان ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بیمه شدگان قالیبافی از ۶ هزار نفر به ۲ هزار نفر تقلیل یافته و دلیل آنهم غیر صنفی بودن اکثریت بیمه شدگان بود، گفت: امسال ۱۹ هزار میلیارد ریال اعتبار از محل تبصره ۱۴ یارانه‌ها در راستای بیمه تأمین اجتماعی قالی بافان سراسر کشور در نظر گرفته شده است تا مشکل بیمه‌ای این قشر نیز حل و فصل شود.

دست پاک با بیان اینکه فرش دستباف ما به لحاظ کیفیت حرف نخست را در دنیا می‌زند و باید از نظر تکنولوژی و ساختار نیز به روز و شناسنامه دار شود،ادامه داد: هدف ما اجرای طرح ملی کارآفرینی و توسعه صنعت فرش دستباف است و با این امر می‌توان زمینه اشتغال بیش از ۴۰ هزار نفر را در کشور فراهم کرد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از نظام مند شدن حقوق و دستمزد قالیبافان خبر داد و افزود: با توجه به کثرت فعالان حوزه فرش دست بافت در کشور در آینده نزدیک نحوه محاسبه و پرداخت حقوق و دستمزد قالیبان را جهت اجراء به استانها ابلاغ خواهیم کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است ما هم جهت تحقق شعار سال در حوزه فرش دست بافت در حال احصاء مشکلات و موانع سر راه تولید فرش هستیم تا بتوانیم این مشکلات را مرتفع کنیم .

*ثبت جهانی فرش دستباف ۱۹ منطقه مختلف کشور از جمله فرش دستباف تکاب

وی با اعلام اینکه فرش دستباف ۱۹ منطقه مختلف کشور از جمله فرش دستباف تکاب به زودی ثبت جهانی می شود، بیان کرد: پرونده ثبت این تعداد فرش دستباف منحصر بفرد در مناطق مختلف کشور به WIPO/سازمان جهانی مالکیت فکری/ وابسته به سازمان ملل متحد ارسال شده است و مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

دست پاک با بیان اینکه با ثبت این فرش ها، تعداد فرش دستباف ثبت جهانی شده کشورمان به ۴۸ پرونده خواهد رسید، افزود: هر یک از این فرش‌ها طرح و نقشه متفاوتی دارد و بیانگر هنر اصیل و فرهنگ غنی مردم استان‌های مختلف کشور است که با ثبت جهانی گامی بزرگ در راستای هویت معنوی ایرانیان برداشته می‌شود.

وی با بیان اینکه فرش دستباف بعداز پرچم جمهوری اسلامی ایران دومین پرچم و شناسنامه دوم و گذرنامه معنوی ملت ایران است ادامه داد: با وجود اینکه فرش دستباف هویت ملی کشور است اما تاکنون در امر برند سازی فرش موفق نبوده‌ایم و امسال تلاش می‌کنیم با همکاری سازمان‌های بین المللی طرح شناسنامه دار کردن فرش دستباف مناطق مختلف کشور بر اساس منطقه بافت، نشان جغرافیایی، اصالت طرح و نقشه و تولید کننده آنها را در کشور اجرا کنیم.

دست پاک پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان، بیمه قالیبافان، بازاریابی سنتی و از دست رفتن بخشی از بازارهای جهانی فرش به دلیل تحریم‌ها و نوسانات ارزی را از مشکلات عمده حوزه فرش دستباف کشور برشمرد و متذکر شد: مرکز ملی فرش به دنبال حمایت از بافندگان و تولید کنندگان است و در این راستا برون سپاری فعالیت‌ها و کاهش تصدی گری دولت در حوزه فرش و فعال نمودن اتحادیه‌های قالیبافی است.

*اشتغال ۷۲ هزار نفر در صنعت فرش بافی آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی، محمد مهدی شهریاری نیز در جلسه کارگروه فرش دستباف استان در خصوص رونق صنعت فرش دستباف در استان گفت: آذربایجان غربی یکی از مراکز مهم و اصلی هنر فرش، گلیم و جاجیم بافی در کشور است و صنعت فرش بافی در استان توانسته است برای ۷۲ هزار نفر فرصت اشتغال ایجاد کند که این مسئله نشان دهنده اهمیت جایگاه صنعت فرش بافی در استان است.

شهریاری با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی برای رونق بیشتر صنعت فرش دستباف در استان ، خواستار برگزاری نمایشگاه سالانه فرش استان در قالب نمایشگاه ملی شد.

* پرداخت۲۵ هزار و ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان طی سال ۹۷

سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی، محمد دهقان ابراز داشت: فرش دستباف یکی از مهمترین ظرفیت‌های اقتصادی کشور است و تولید و عرضه آن باید با همت مضاعف و مدیریت مطلوب در بازارهای داخلی و خارجی دوباره رونق گیرد و هویت و اصالت گذشته خود را بازیابد.

وی یادآور شد: فرش‌های ریز ماهی خوی و افشار تکاب در شمال و جنوب استان در سال ۱۳۸۹ ثبت ملی شد و سه سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۲ فرش خوی نیز به ثبت جهانی رسید.

دهقان با اشاره به اهمیت فرش دستباف تکاب نیز ادامه داد: فرش دستباف افشار از بافته‌های نفیس و ماندگار کشور به شمار می‌رود که با ذوق و هنر و فرهنگ مردمان این شهر گره خورده و ثبت جهانی آن جز برنامه‌های ماست.

سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی تصریح کرد: آذربایجان غربی با تولید سالانه ۲۹۰ هزار مترمربع فرش دستباف و داشتن ۲۲۴ واحد کارگاه تولیدی از استان‌های مطرح در تولید این محصول به شمار می‌رود و ۷۲ هزار نفر از مردم این استان در این بخش اشتغال دارند.

وی در خصوص ارائه تسهیلات بانکی به با فندگان خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۴۶۸ فقره تسهیلات مشاغل خانگی به مبلغ ۳۲ هزار و ۷۵۰ میلیون ریال به بانکهای عامل معرفی شد که از این تعداد ۴۰۴ فقره تسهیلات به مبلغ ۲۵ هزار و ۴۰۰ میلیون ریال پرداخت گردید.

دهقان اعلام کرد: در استان آذربایجان غربی تعداد۷۲ هزارو ۳۲۱ با فنده فرش دست بافت در حال فعالیت می باشند که تنها ۱۵ هزار نفر از این عزیزان بیمه شده هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *