ARAZKHABAR.IR

فاز اول ساماندهی مسجد جامع ارومیه انجام شد


فاز اول ساماندهی مسجد جامع ارومیه انجام شد آراز خبر-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: فاز اول ساماندهی مسجد جامع ارومیه با همکاری شهرداری و با اعتباری بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال انجام شد.

 مرتضی صفری روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز بناها و محوطه‌های تاریخی آذربایجان غربی افزود: در سال ۲۰۲۵ پرونده مساجد جامع کشور برای ثبت جهانی در یونسکو مطرح خواهد شد که باید همگی تلاش کنیم تا اقدامات مرمتی و ساماندهی این مسجد انجام شود و مسجد جامع ارومیه نیز در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار بگیرد؛ البته برای این امر نیاز است شکل تاریخی مسجد به طور کامل احیا شود.

وی اضافه کرد: طرح احیای مسجد جامع ارومیه با همکاری دانشکده معماری دانشگاه ارومیه آماده شده و امسال نیز ۱۰۰ میلیارد ریال برای این پروژه اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: عمارت دارایی ماکو با پیگیری استاندار آذربایجان غربی و مساعدت وزیر اقتصاد و دارایی تحویل اداره‌کل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی اظهار کرد: اعتبار این اداره‌کل در سال ۱۴۰۲ به نسبت سال ۱۴۰۰ در تخصیص، رشد پنج برابری داشت و با حمایت‌های استاندار آذربایجان غربی در حال حاضر ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار نقدی برای اجرای پروژه‌های عمرانی، مرمتی و فنی اختصاص یافته است.

صفری با اشاره به از بین رفتن تعدادی از خانه‌های قدیمی ارومیه در سالیان گذشته گفت: یکی از اولویت‌های این اداره‌کل،حفاظت از این اندک خانه‌های تاریخی شهر بوده و طرح مطالعه ویژه بافت تاریخی ارومیه به‌عنوان اولین استان در سطح کشور به انجام رسیده که نقش مهمی در حفظ بناهای تاریخی ارومیه و خانه های باارزش آن خواهد داشت.

وی افزود: تعدادی از بناهای تاریخی استان در مالکیت دستگاه‌های اجرایی قرار داشته و طبق قانون،دستگاه‌های متولی وظیفه مرمت و نگهداری از بناهای تاریخی را برعهده دارد که متاسفانه در این راستا کم‌کاری شده و بسیاری از بناهای باارزش استان درحال تخریب است و برای حفاظت آنها،یکی از برنامه‌های ما این است مالکیت یا حق بهره‌برداری از آنها به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی واگذار شود تا با عزم جهادی بتوانیم آن بناها را مرمت و حفاظت کرده و برای آن بناها کاربری فرهنگی و گردشگری مناسب تعریف کنیم.

وی با اشاره به تعریف کاربری مناسب برای مدرسه هدایت ارومیه اضافه کرد: کار مرمت خانه انصاری ارومیه نیز از ۲ هفته پیش آغاز شده و مرمت مدرسه ۲۲ بهمن ارومیه نیز با جدیت انجام شده و در آینده نزدیک به بهره‌برداری می رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی ادامه داد: این مدرسه تبدیل به موزه ورزش، تاریخ و مدرسه می‌شود و خانه گردشگری ارومیه نیز پس از مرمت تبدیل به موزه فرش خواهد شد.

صفری اظهار کرد: راه‌اندازی این موزه‌ها نقش مهمی در توسعه گردشگری و افزایش مدت ماندگاری گردشگران در ارومیه خواهد داشت.

وی گفت: آذربایجان غربی یک هزار و ۸۰۹ اثر ثبت ملی دارد که با این وجود و همین طور بهره مندی از جاذبه‌های طبیعی بکر در تقویت زیرساخت‌ها و معرفی داشته ها برای جذب گردشگر باید تلاش مضاعفی داشته باشیم و باید عقب‌ماندگی ساختاری خود را در این زمینه جبران کنیم.


برچسب ها:

تاریخ: 1403/02/04 10:07 ق.ظ | دفعات بازدید: 2873 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot