ARAZKHABAR.IR

متروپل آبادان زنگ خطري براي ساخت و سازهاي غير مجاز در سطح استان آذربايجان غربي است


متروپل آبادان زنگ خطري براي ساخت و سازهاي غير مجاز در سطح استان آذربايجان غربي است رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی ضمن ابراز گفت:متروپل آبادان زنگ خطري براي ساخت و سازهاي غير مجاز در سطح استان آذربايجان غربي است

گروه خبر:به گزارش آراز خبر،امیرحسین مرادزاده رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی ضمن ابراز همدردی با خانواده های جانباختگان حادثه ریزش ساختمان ۱۰ طبقه ای متروپل در آبادان گفت:مقررات ملی ساختمان ، به عنوان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان بی تردید نقش موثری در نیل به اهداف عالی تامین ایمنی ، بهداشت ، سلامت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه دارد ورعایت آن ضمن تامین اهداف مذکور موجب ارتقای کیفیت و افزایش عمر ساختمانها میگردد . و در صورت رعایت مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی در ساخت و سازهای موجود در کشور توسط تمامی عوامل دخیل در پروژه ، بالطبع شاهد ساختمانهای فنی خواهیم بود که نباید حادثه ای برای آن رخ دهد .

رئیس سازمان اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یک سازمان نظارتی همواره بر این مساله تاکید کرده است که بایستی کارفرما، مجری ذیصلاح، مهندس ناظر، مهندس طراح و آزمایشگاهها، اهتمام جدی جهت رعایت مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی داشته باشند .
که ماحصل چگونگی رعایت مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی و اطلاعات فنی و ملکی ساختمان در شناسنامه فنی و ملکی که توسط سازمان استان صادر میشود ، قید میگردد . و یک نسخه از شناسنامه مذکور جهت صدور پایانکار در اختیار شهرداری یا سایر مراجع صدور پروانه ساختمانی قرار می گیرد که در صورت عدم رعایت مقررات ملی ساختمان ، شهرداریها یا سایر مراجع صدور پروانه ساختمانی تا زمان رفع نواقصات مطابق ماده 28 آئين نامه اجرايي ماده 33 قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان ، نبایستی اقدام به صدور پايانكار نمايند.
وی بیان کرد از طرفي توجه ويژه شهرداري ها بدلیل زلزله خيز بودن استان، رسیدگی به گزارشات مهندسين ناظر پروژه بايستي در اولويت قرار گیرد و در ساختمان هايي كه مقررات ملي رعايت نشده است دستور توقف عملیات تا زمان رفع نواقصات توسط شهرداري ها صادر گردد .
همچنين در برخي شهرهاي استان از جمله سلماس، چايپاره، سردشت، مياندوآب، بوكان و ... كه زمين ها قولنامه اي بوده و در سطح استان خارج از چرخه سازمان نظام مهندسي احداث ميشوند توسط ارگان هاي ذيربط تدابير ويژه اي اتخاذ گردد.
در پایان مرادزاده افزود به نمایندگی از تمامی مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی این اندوه و مصیبت بزرگ را از صمیم قلب ، به خانواده های داغدار و بازماندگان تسلیت عرض میکنم و برای آن عزیزانی که دیگر بین ما نیستند رحمت ، غفران و رضوان الهی مسئلت دارم.

 


برچسب ها:

تاریخ: 1401/03/04 11:32 ب.ظ | دفعات بازدید: 7835 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot