ARAZKHABAR.IR

مجتمع معدنی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی به زودی احداث می شود


 مجتمع معدنی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی به زودی احداث می شود آراز خبر- معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی در مدت زمان سه سال و با سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارد تومانی احداث می‌شود.

به گزارش  آراز خبر، سیدجواد احمدی ظهر دوشنبه در آئین آغاز عملیات اجرایی اکتشافات تکمیلی در مجتمع معدنی صنعتی اورانیوم دیلک‌وردی چالدران، افزود: مطالعات پی‌جویی این معدن از سال ۱۳۹۹ آغاز شده و تاکنون اکتشافات و حفاری‌هایی در منطقه انجام شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای ایران (تماس) همچنین خاطرنشان کرد: با عملیات‌های اجرایی مشخص شد این محدوده از نظر دارا بودن مواد پرتوزا به‌ویژه اورانیوم و عناصر همراه، منطقه‌ای مستعد محسوب می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بابت ایجاد زیرساخت‌های موجود در منطقه انجام شده، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، در این مجتمع معدنی حدود ۵۰۰ هزار تن کانی سنگ اورانیوم و همچنین سایر عناصر همراه وجود دارد که با بهره‌گیری از توانمندی‌های موجود در سازمان انرژی اتمی ایران، می‌توان بهره‌برداری از این مواد را آغاز کرد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای ایران (تماس) از تست فرآوری کانی سنگ و ایجاد زیرساخت‌ها در ۱۸ ماه آتی نیز خبر داده و اضافه کرد: با پیگیری مطالعات ساخت کارخانه فرآوری، در ۱۸ ماه بعدی موضوع احداث کارخانه را دنبال کرده و در نظر داریم در سه سال آینده کارخانه فرآوری اورانیوم و نیز عناصر همراه را در منطقه احداث کنیم.

احمدی با بیان اینکه احداث این مجتمع معدنی و صنعتی موجب تحول اساسی در منطقه خواهد شد، افزود: مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی، زمینه را برای اشتغالزایی مستقیم برای بیش از یک هزار نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم برای تعداد زیادی از افراد فراهم خواهد کرد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/08/01 02:22 ب.ظ | دفعات بازدید: 3090 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot