ARAZKHABAR.IR

نقدي بر فرصت هاي سرمايه گذاري در منطقه آزاد ماکو


نقدي بر فرصت هاي سرمايه گذاري در منطقه آزاد ماکو آراز خبر- کتابچه اي حاوي فرصت هاي سرمايه گذاري منطقه آزاد ماکو توسط سازمان منطقه آزاد ماکو منتشر شد.

کمال الدين نيک رفتار خياباني

آراز خبر- کتابچه اي حاوي فرصت هاي سرمايه گذاري منطقه آزاد ماکو توسط سازمان منطقه آزاد ماکو منتشر شد.

به گزارش آراز خبر ،اين فرصت هاي سرمايه گذاري در 4 بخش لجستيک و تجارت- صنعت و معدن- کشاورزي و گردشگري با معرفي 50 طرح پيشنهادي منتشر شده است. در کتابچه منتشر شده بخش لجستيک و تجارت با 10 طرح- کشاورزي با 10 طرح- صنعت و معدن با 18 طرح و گردشگري با 12 طرح معرفي شده اند. در بين طرح هاي پيشنهادي مي توان به طرح هاي قابل اعتنايي نظير احداث مرکز لجستيکي مرزي پلدشت با مساحت 50 هزار متر مربع- احداث مرکز لجستيکي مرزي بازرگان با مساحت 100 هزار متر مربع- احداث گلخانه و مراکز پرورش ماهي در حاشيه ارس- تاسيس واحد توليدي پلي استال – کامپاند و مستربچ- توليدي مواد غذايي و پوشاک- تاسيس واحد توليد مس کاتد- توليد سيم و کابل- خمير کاغذ- شيشه- احداث رستوران بام ماکو و پل معلق اشاره کرد.ارائه طرح هاي پيشنهادي فرصت هاي سرمايه گذاري در راستاي شفاف سازي و جذب سرمايه گذاران در نوع خود قابل اقدامي قابل تقدير هست اما نياز به نقد و کار بيشتر مي باشد.
نقدي بر فرصت هاي سرمايه گذاري منطقه آزاد ماکو
کتابچه حاوي فرصت هاي سرمايه گذاري منطقه آزاد ماکو داراي ايرادات اساسي با نبود شناسنامه و مکان چاپ مي باشد. روال کار اين هست که روابط عمومي منتشر کننده چنين موارد تبليغاتي بوده و مشخصات همکاران و طراحان و حتي چاپخانه در آن ذکر شود که منطقه آزاد همانطوريکه از نامش مشخص شده نيازي به اين موارد نديده و بدون رعايت قوانين اوليه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آنرا منتشر کرده است.
خارج از محتوا و شکل اطلاع رساني فرصت هاي سرمايه گذاري منطقه آزاد ماکو، مديران اين منطقه مشخص نکرده اند که چگونه و از چه راه هايي براي جذب سرمايه گذاران به منطقه اقدام خواهند کرد.
در اين مورد سئوالات متعددي مطرح مي شود که عبارتند از:
اين فرصت هاي سرمايه گذاري در کجا و چه زماني و براي چه کساني مطرح مي شوند؟
با توجه به اينکه منطقه آزاد ماکو در همسايگي ترکيه واقع شده و اين کتابچه به زبان فارسي منتشر شده آيا نمي توان از سرمايه گذاران کشور ترکيه نيز براي مشارکت در اين پروژه ها دعوت نمود؟حجم بالايي از پروژه هاي سرمايه گذاري در حوزه هاي مختلف و با ميلياردها ريال سرمايه مورد نياز هست، چه مکانيسم هايي براي جذب اين همه سرمايه انديشيده شده است؟
آيا طرح هاي مهم و استراتژيک نظير احداث مرکز لجستيکي مرزي پلدشت با مساحت 50 هزار متر مربع و احداث مرکز لجستيکي مرزي بازرگان با مساحت 100 هزار متر مربع که در مناطق مرزي مي باشند را مي توان به سرمايه گذاران ارائه کرد؟ چون تا جايي که بنده اطلاع دارم اين موارد بايد توسط خود دولت ساخته شود.آيا بعد از تاسيس واحدهاي صنعتي و معدني پيشنهادي، براي صادرات و بازارهاي هدف اين محصولات توليدي در کشور ترکيه تحقيق و مطالعه و نيازسنجي شده است يا تمامي توليدات براي مصارف داخلي در نظر گرفته شده است؟
و سئوالاتي ديگر و مربوط به جزئيات که از حوصله اين نوشته دور مي باشد.
پيشنهاداتي براي علاقمندان به جذب سرمايه_گذار در منطقه آزاد ماکو
اينکه ما علاقمند به جذب سرمايه گذار به منطقه آزاد ماکو هستيم، في نفسه اقدامي مناسب و قابل تقدير مي باشد اما کافي نيست. در ادامه نوشته پيشنهاداتي براي تسريع و اصلاح روند کاري به منطقه آزاد پيشنهاد مي گردد هر چند مي دانم که مديران منطقه علاقه اي به خواندن و استفاده از نظرات ديگران نداشته و خود را همه چيز دان مي دانند!
نقطه شروع ارتباط و جذب سرمايه گذاران به تجربه و تحقيق خود منطقه ماکو و سپس مرکز استان يعني اروميه مي باشد. اما متاسفانه مديران منطقه آزاد ماکو چند سالي هست که دفترشان در اروميه را تعطيل کرده اند و لذا بنظر ميرسد براي ارتباط با سرمايه گذاران ابتدا از مرکز استان فعاليت ها شروع شده و از طريق دفتر پيگيري شود.
مورد بعدي برگزاري همايش ها و نمايشگاه هايي براي معرفي توانمندي ها و فرصت هاي سرمايه گذاري در شهرهاي هدف براي جذب سرمايه گذاران باشد که اينکار مي تواند در ماکو شروع شده و سپس در شهرهاي اروميه- تبريز- تهران و در ادامه شهرهاي مهم ترکيه ادامه يابد. اينکه تيمي مجرب براي ارتباط و جذب سرمايه گذاران داشته باشيم نيز اهميت دارد. در چنين گروهي بايستي از متخصصان اقتصاد- بازاريابي- روابط عمومي- رسانه و متخصصان اقناع استفاده کرد. تقويت روابط عمومي منطقه آزاد ماکو با توجه به ماموريت هاي جديد منطقه نيز اهميت دارد. در حال حاضر اخبار فعاليت هاي منطقه آزاد ماکو بصورت موردي و هر از چندي منتشر مي شود که اين ضعف رسانه اي حداقل در سطح ارتباط با رسانه هاي استاني بايستي برطرف گردد.
تاکيد بر روي مزيت هاي منطقه آزاد ماکو مورد ديگري هست که بنظر مي آيد در اقناع سرمايه گذاران مي تواند نقش مهمي را داشته باشد. شفاف سازي و اطلاع رساني مداوم از نتايج طرح هاي پيشنهادي و عاقبت آنها نيز جزو موارد مهمي هست که توصيه مي شود بصورت مداوم از سوي منطقه آزاد ارس انجام پذيرد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/04 06:59 ق.ظ | دفعات بازدید: 2727 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot