در حال حاضر نقش موثر علم هواشناسی در کاهش خسارت های جوی موضوعی غیرقابل انکار است و مصداق این موضوع در بروز سرمای دیررس بهاره در استان طی سال جاری نمود پیدا کرد و با پیش‌بینی‌های به موقع مدیریت خوبی در کاهش خسارت و کنترل وضعیت صورت گرفت به طوری که خسارات ناشی از سرمازدگی در حوزه کشاورزی تا ۷۵ درصد کاهش یافت.

به گزارش آرازخبر، در سال های اخیر هواشناسی نقش مهم و موثری در کاهش ریسک و مدیریت بحران های ناشی از پدیده های مخرب جوی نظیر پدیده سرمازدگی، سیل و توفان و… داشته و پیش بینی تغییر و ناپایداری جوی علاوه بر آگاهی دادن به بخش های مختلف جامعه نقش موثری در تصمیم گیری های اثر بخش مسئولان در پیشگیری از بروز حوادث و کاهش خسارات دارد.

متاسفانه بر اثر پدیده های مخرب جوی سالانه خسارات هنگفتی به کشاورزان وارد می شود و استان آذربایجان غربی با توجه به موقیعت جغرافیایی از این قائده مستثنی نیست به طوری که در سال زراعی ۹۷-۹۶ حدود ۱۲۰۰ میلیارد ریال و سال زراعی ۹۶-۹۵ حدود ۶۳۰ میلیارد ریال خسارات به کشاورزان وارد شده است در این راستا پیاده سازی سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) می تواند بسیار موثر باشد و از شدت خسارت ها بکاهد.

در این سامانه اطلاعات هواشناسی به شکل کاربردی و به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و  با راه اندازی این سامانه و ارائه خدمات به کشاورزان خسارات سرمای دیررس بهاره در استان از ۲۷۰ هزار میلیارد ریال به ۳ هزار میلیارد ریال کاهش یافت که دستاورد مهمی در کاهش خسارات در حوزه کشاورزی استان محسوب می شود.

* کاهش ۷۵ درصدی خسارات سرمای دیررس بهاره در استان با پیش بینی‌های به موقع هواشناسی

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی، حبیب عبدلی گفت: با پیش بینی‌های به عمل آمده امسال تا ۷۵ درصد از سرمازدگی باغات استان جلوگیری شد به طوری که تا قبل از وقوع سرمای دیررس بهاره خسارات ۹۵ درصدی پیش بینی شده بود که با اطلاع رسانی های به موقع و تمهیدات جهاد کشاورزی و کشاورزان این میزان به ۱۵ درصد رسید.

وی با اعلام اینکه آذربایجان غربی رتبه هفتم از لحاظ بارندگی در سال زراعی ۹۸-۹۷ دارد، ابراز داشت: حیات دوباره دریاچه ارومیه توفیق الهی بود و از دیدگاه هواشناسی وجود دریاچه ارومیه در تعدیل اقلیم و آب و هوای منطقه نقش به سزایی دارد و خشکی دریاچه ارومیه می‌توانست سبب تغییرات شدید اقلیمی در منطقه شود.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی با یادآوری اینکه تداوم ترسالی قابل پیش بینی نبوده، یادآور شد: با توجه به انباشت خشکسالی در کشور و استان و اینکه در سال های گذشته بارش ها از سیر نزولی برخوردار بود و شاهد بهره برداری حداکثر و غیر اصولی بودیم بارندگی های امسال اگر چه وضعیت خوبی داشت اما نتواست استان را از حالت خشکسالی نجات دهد.

وی با بیان اینکه تعداد  ۱۴۴ ایستگاه هواشناسی در آذربایجان‌غربی وجود دارد که بهبود شرایط و رتبه آذربایجان‌غربی در هواشناسی کشوری مدنظر قرار داد، ادامه داد: افتتاح ۴ ایستگاه خودکار هواشناسی در شهرستان های چایپاره، اشنویه، خوی و سردشت از جمله اقدمات در سال گذشته بود.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی ادامه داد: از ۱۴۴ ایستگاه ۹۴ ایستگاه بارانسنج در استان وجود دارد که در این زمینه استان رتبه اول را داراست.

عبدلی استقرار سامانه رادار هواشناسی را اولویت نخست اداره کل هواشناسی استان عنوان و تاکید کرد: در حال حاضر مطالعات جانمایی رادار هواشناسی در استان انجام می شود که در این راستا ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب شده و علاوه بر اعتبار جانمایی اعتبار فونداسیون و ساختمان نیز باید تامین گردد.

وی توسعه و تکمیل شبکه ایستگاه های هواشناسی، توسعه و تکمیل زیرساخت های مخابراتی، ارتقا و توسعه شبکه بارنسنجی و… را از اولویت های کاری این اداره کل عنوان و خاطرنشان کرد: امضای تفاهم‌نامه با شهرداری ارومیه، نظام صنفی کشاورزی و اداره ورزش و جوانان از جمله اقدامات مهم اخیر اداره هواشناسی بوده است.

*آذربایجان غربی رتبه هفتم از لحاظ بارندگی در سال زراعی ۹۸-۹۷ دارد

رئیس گروه تحقیقات اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی، آزاد توحیدی با اشاره به تغییرات بارندگی در سال زراعی ۹۸-۹۷، اظهار داشت: متوسط بارندگی استان طی سال زراعی جاری ۴۶۰.۱ میلی متر بود که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد و نسبت دوره بلندمدت ۵۹ درصد افزایش دارد.

وی با بیان اینکه بیشترین بارش ها را شهرستان سردشت با ۱۱۵۰.۱ میلی متر به خود اختصاص داده که نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد افزایش دارد، افزود: کمترین بارش ها را نیز در شهرستان شوط با ۲۲۷.۲ میلی متر شاهد هستیم که نسبت به سال گذشته ۷ درصد کاهش دارد.

توحیدی ادامه داد: بیشترین افزایش درصد بارش ها در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته مربوط به شهرستان های اشنویه با ۵۷ درصد، پیرانشهر ۵۵ درصد و نقده ۵۴ درصد می باشد و بیشترین کاهش درصد بارش ها را در شهرستان چالدران با ۱۵ درصد کاهش شاهد هستیم.

رئیس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی به متوسط دمای سال زراعی تا ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری اشاره و اعلام کرد: میانگین دمای استان ۷.۴ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به سال گذشته ۱.۲ درصد کاهش و نسبت به دوره بلندمدت ۰.۵ درصد افزایش دارد.

وی تصریح کرد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ که تا شهریور ماه ادامه خواهد یافت با توجه به افزایش ۵۹ درصدی بارش ها تاکنون استان رتبه هفتم را بعد از استان های ایلام، لرستان، گلستان، همدان و مرکزی به خود اختصاص داده است و براساس شاخص  SPEI از اول مهر ماه ۹۷ تا پایان فروردین ماه ۹۸ استان به ویژه نواحی جنوبی در حالت ترسالی قرار دارد.

توحیدی ادامه داد: بارندگی‌های اخیر نشان دهنده ترسالی مداوم نیست و بارندگی های امسال اگر چه وضعیت خوبی داشت اما نتواست استان را از حالت خشکسالی نجات دهد.

* نقش پررنگ فناوری اطلاعات در افزایش کیفیت و صحت پیش بینی ها

رئیس مرکز فناوری اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی رسالت هواشناسی را حفظ ارزش داده ها در زمان و لحظه عنوان کرد و اظهار داشت: در این راستا نقش فناوری اطلاعات و داده برداری لحظه ای مهم می باشد.

وی تصریح کرد: توان پردازش سرورها و رایانه ها در بخش پیش بینی در راستای افزایش کیفیت و صحت پیش بینی ها در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در استان از نظر پردازش ۵ برابر افزایش یافته است و بهره گیری از اینترنت پرسرعت در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه تعداد ایستگاه های خودکار هواشناسی در استان در سال ۹۶ از پنج ایستگاه به ۱۴ ایستگاه در سال ۹۷ افزایش یافته، خاطرنشان کرد: در ایستگاه های سنتی گزارشات به صورت ساعتی ارائه می شود این در حالی است که در ایستگاه های خودکار هر ۱۰ دقیقه صورت می گیرد.

 

گزارش از مهناز رنجه بازو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *