ARAZKHABAR.IR

نیازمند احداث 650 هزار مترمربع فضای آموزشی در آذربایجان غربی هستیم


نیازمند احداث 650 هزار مترمربع فضای آموزشی در آذربایجان غربی هستیم آراز خبر- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌غربی گفت: این استان نیازمند احداث ۶۴۰ هزار مترمربع فضای آموزشی است و طبق بررسی‌های انجام شده به ازای هر یک دانش آموز، یک مترمربع کمبود فضای آموزشی داریم.

آراز خبر- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌غربی گفت: این استان نیازمند احداث ۶۴۰ هزار مترمربع فضای آموزشی است و طبق بررسی‌های انجام شده به ازای هر یک دانش آموز، یک مترمربع کمبود فضای آموزشی داریم.

قهرمان رحمانی  افزود: سرانه فضای دانش‌آموزی آذربایجان غربی در مقایسه با متوسط کشوری که ۵.۲۲ مترمربع است، پایین بوده که با درنظرگرفتن جمعیت دانش‌آموزی، نیازمند چهار هزار و ۵۰۰ کلاس درس هستیم.

وی ادامه داد: اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی در حال حاضر ۳۲۲ هزار مترمربع فضای آموزشی در دست احداث دارد که در صورت اتمام این پروژه‌ها نیم متر به سرانه فضای آموزشی استان افزوده خواهد شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی اضافه کرد: ابتدای دولت سیزدهم سرانه استانی فضای دانش آموزی ۴.۰۵ مترمربع بود که با تحویل ۶۰۰ کلاس درس در این مدت سرانه فضای آموزشی در استان به ۴.۲۵ متر مربع ارتقا یافته‌ است.

رحمانی اظهار کرد: در هفته دولت امسال با تخصیص‌های مطلوب ۳۵ هزار متر مربع فضا ایجاد و در اختیار نهاد آموزش و پرورش استان قرار داده شد که یک اتفاق بی‌نظیر در طول چند دهه گذشته بود.

وی گفت: همچنین در مقایسه با سایر استان‌های کشور از نظر تخصیص اعتبار به فضاهای آموزشی، آذربایجان‌غربی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده‌است.

وی درخصوص وضعیت شهرستانی در این بخش بیان کرد: پیرانشهر با ۱.۷ متر مربع و بعد از آن شهرستان ارومیه با ۲ متر مربع سرانه فضای آموزشی دارای کمترین سرانه هستند.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی ادامه داد: در راستای طرح شهید پناهی که در فاز اول برچیدن مدارس کانکسی بالای ۱۰ نفر دانش آموز را شامل می‌شود، در آذربایجان غربی ۶۴ مدرسه شناسایی شد و با انجام عملیات احداث مدارس جایگزین، در راستای آن تعدادی از مدارس در مهرماه به بهره برداری رسید و مابقی در صورت تخصیص اعتبار در دهه فجر امسال به اتمام خواهد رسید.

رحمانی افزود: در ابتدای مهر امسال، ۴۵ مدرسه با ۲۵۰ کلاس درس احداث و تحویل دستگاه بهره بردار شد و در دهه فجر نیز ۵۴ مدرسه با ۲۵۰ کلاس درس تحویل این نهاد می‌شود تا دانش آموزان از عواید آن بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: بعد از جذب اعتبارات ۹ هزار میلیارد ریالی اخیر در آذربایجان‌غربی، ۲ هزار میلیارد ریال تعهد جدید در زمینه مطالبات پیمانکاران ایجاد شده‌است که سعی می‌شود با جذب اعتبارات جدید در سال ۱۴۰۲ پرداخت شود.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/07/30 08:18 ق.ظ | دفعات بازدید: 3390 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot