سرپرست معاونت هماهنگی امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه در ۹ محور اساسی از سال ۹۳ فعالیت می‌کند و در این مدت حدود ۳ هزار و ۶۴۵ میلیارد تومان در راستای احیای دریاچه ارومیه هزینه کرده است.

به گزارش آرازخبر، پیمان آرامون در حاشیه مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه عملکرد فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: بارش‌های امسال باعث افزایش حدود دو برابری آب دریاچه ارومیه شده که در کنار عملکرد و تدبیر دستگاه‌های اجرایی باعث احیای دریاچه ارومیه می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر بیش از چهار میلیارد متر مکعب آب در دریاچه ارومیه وجود دارد، این در حالی است که در ابتدای سال زراعی میزان آب دریاچه یک میلیارد و ۹۰۰ هزار متر مکعب بود.

سرپرست معاونت هماهنگی امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی ادامه داد: این نمایشگاه با هدف معرفی عملکرد فرهنگی و اجتماعی دولت در چهار سال تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه راه اندازی شده است.

وی بیان کرد: این ستاد در ۹ محور اساسی از سال ۹۳ فعالیت می‌کند و در این مدت حدود سه هزار و ۶۴۵ میلیارد تومان در راستای احیای دریاچه ارومیه هزینه کرده است.

آرامون بحث فرهنگ سازی را از برنامه‌های شاخص ستاد احیای دریاچه ارومیه برشمرد و ادامه داد: انتقال آب رودخانه کانی‌سیب، لایروبی رودخانه‌ها، احداث تصفیه خانه و هدایت پس آب آن به سمت دریاچه ارومیه از دیگر پروژه‌های مهم ستاد احیای دریاچه ارومیه محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب شهری مردم آذربایجان‌غربی بالای ۱۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۷ نسبت به سال های گذشته در مصرف آب صرفه جویی داشته‌اند که این نشان دهنده تاثیر عملکرد فرهنگی دستگاه‌های اجرایی است.

وی اضافه کرد: تفکیک بین تاثیر نزولات جوی و عملکرد دستگاه‌ها در بحث احیای دریاچه ارومیه درست نیست چرا که لایروبی‌ها و سردهنه سازی‌های انجام شده در کنار نزولات آسمانی باعث تسریع هدایت آب بدون نفوذ به خاک و لایه‌های پایین دستی به سمت دریاچه ارومیه شد.

وی در خصوص برنامه‌های آینده استانداری برای نگه‌داشتن آب دریاچه ارومیه بیان کرد: امسال بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به ستاد احیای دریاچه ارومیه ابلاغ شده که نزدیک ۵۰ درصد آن تخصیص داده شده تا این ستاد به هدف خود که احیای دریاچه ارومیه است برسد و دستگاه‌های اجرایی نیز طرح‌های خود را پس از تایید ستاد احیا تا احیای کامل دریاچه ارومیه عملیاتی می‌کنند.

سرپرست معاونت هماهنگی امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی در خصوص نمایشگاه ابراز کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه عملکردهای خود را به بهترین شکل در این نمایشگاه عرضه کرده‌اند.

* بزودی سامانه فاضلاب گلمان به منظور کمک به احیای دریاچه ارومیه افتتاح می شود

در حاشیه این نمایشگاه خوش سیرت، معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی در جمع بازدید کنندگان از غرفه این شرکت با اشاره به اینکه بزودی سامانه فاضلاب گلمان به منظور کمک به احیای دریاچه ارومیه افتتاح می شود، اظهار داشت: این سامانه با اعتبار ۳۵۰ میلیارد ریال به اتمام رسیده و فرآیند تصفیه آن لجن فعال از نوعSBRمی باشد.

خوش سیرت با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب گلمان ارومیه در دو مدول و چهار فاز احداث و ظرفیت آن ۶۸۴۰ مترمکعب در شبانه روز بوده برای جمعیتی حدود ۴۵ هزار نفربرای افق سال۱۴۲۰  پیش بینی شده است.

معاون خدمات مشترکین و درآمد آبفای استان افزود : این سامانه  شامل ایستگاه پمپاژ و خط انتقال، تصفیه خانه فاضلاب  بوده و داری شبکه جمع آوری و خط انتقال ۱۷.۵ کیلومتری است.

وی در ادامه با اشاره به اقلام کاهنده مصرف آب خاطرنشان ساخت : استفاده از شیرآلات و پرلاتورهای کاهنده آب نقش بسزایی  در  مدیریت مصرف آب دارند و  باعث کاهش ۳۰ الی ۴۰ درصدی مصرف آب می شود .

خوش سیرت با بیان اینکه مانیازمند بسیج همگانی برای فرهنگ سازی جهت جلوگیری از هدر رفت آب هستیم افزود :  استفاده صحیح از آب را بایستی با کمک شهروندان محترم  به فرهنگ عمومی تبدیل نمائیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *