ARAZKHABAR.IR

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان: مسیر جایگزین اتصال به نخجوان از ایران خواهد بود


وزیر خارجه جمهوری آذربایجان: مسیر جایگزین اتصال به نخجوان از ایران خواهد بود وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به مشکلاتی که درباره ایجاد راه ارتباطی با ارمنستان وجود دارد گفت: بر همین اساس با ایران یک توافقنامه به امضا رساندیم که از رود ارس اولین پل مشترک ساخته خواهد شد و مسیر جایگزین ما به نخجوان می‌شود.

گروه خبر:به گزارش آراز خبر،جیحون بایرام اف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان که برای حضور در سیزدهمین اجلاس سالانه سفرای ترکیه به آنکارا دعوت شده است، در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با اشاره به بیانیه شوشا بین ترکیه و جمهوری آذربایجان در سال 2021 که دو کشور را به صورت رسمی به دو شریک راهبردی تبدیل کرده است، اظهار داشت: این بیانیه هم در پارلمان ترکیه و هم در پارلمان آذربایجان تصویب شد. این رویداد هم امروز و هم برای نسل های آینده یک رویداد تاریخی و مهم است. این توافق، روابط دو کشور در حوزه های مختلف را بصورت سیستماتیک نشان می دهد. همچنین نقش زیادی در توسعه هر چه بیشتر روابط خواهد داشت. چارچوب آن در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی، انرژی، حوزه های انسانی، هماهنگی در حوزه رسانه ای در بعد بین المللی و مهمتر از همه در حوزه دفاعی وجود دارد. پروژه های مشترک ترکیه و آذربایجان تنها برای دو کشور نیست بلکه برای صلح و استقرار در منطقه نیز مفید است.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان همچنین در خصوص روابط باکو و ایروان و تنش به وجود آمده در هفته گذشته بین نیروهای نظامی دو طرف اظهار داشت: دلیل این امر را می توان رعایت نکردن مفاد توافقنامه سه جانبه بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان دانست. ارمنستان هنوز هم نیروهای نظامی خود را از قره باغ خارج نکرده است. زمانیکه نیروهای صلح بان روسی به منطقه اعزام شدند، نظامیان ارمنی باید از آن منطقه خارج می شدند اما هنوز خارج نشده اند. آنها در روز سوم آگوست حمله را شروع کرده و یکی از نیروهای ما را به شهادت رساندند و در مقابل این اقدام، نیروهای نظامی آذربایجان عملیات انتقام را انجام دادند که با وساطت طرف های دیگر، عملیات را پایان دادیم. ما از ارمنستان می خواهیم که این تحریکات را متوقف کند و تعهدات خود را به طور کامل به جای آورد. موضع آذربایجان در این خصوص روشن است، هیچ نیروی نظامی ارمنی نباید در خاکهای حاکمیتی ما وجود داشته باشد.

بایرام اف در خصوص راه ارتباطی نخجوان و به خاک جمهوری آذربایجان نیز گفت: در توافق سه جانبه، بازگشایی راه بین نخجوان و خاک آذربایجان ذکر شده و ارمنستان باید بدون هیچ مانعی، اجازه این مسیر را بدهد. کمیسیون سه جانبه معاونان نخست وزیران سه کشور روسیه، آذربایجان و ارمنستان نیز به همین منظور شکل گرفته اما با گذشت یکسال و نیم هنوز نتیجه ای در این خصوص حاصل نشده است. ارمنستان با بهانه های مختلف این موضوع را با تاخیر روبرو کرده است. همگرایی نگرش ها را تا حد مشخصی مشاهده می کنیم اما اگر صادقانه رفتار می شد، این موضوع خیلی پیش از این حرفها به نتیجه رسیده بود. آذربایجان مصمم است که این اتفاق رخ دهد.

وی با اشاره به اقدامات موازی آذربایجان برای اتصال دو خاک به یکدیگر افزود: همزمان با مذاکرات، اقدامات آذربایجان در حوزه راه و راه آهن پیش می رود که بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم و در سال 2023 در خاک آذربایجان کلیه اقدامات تکمیل خواهد شد. در طرف ارمنی این اقدامات بسیار کند انجام می گیرد و ما بر همین اساس با ایران نیز یک توافقنامه به امضا رساندیم که از رود ارس اولین پل مشترک ساخته خواهد شد. در این وضعیت، یک جایگزین برای عبور از خاک ارمنستان داریم که عبور از رود ارس و ایران است. این پروژه در هر صورت عملیاتی خواهد شد؛ اتصال خاک اصلی آذربایجان به نخجوان و از آنجا به ترکیه. این فرصتی برای ارمنستان است تا از پروژه های توسعه منطقه ای کنار نرود.

وزیر خارجه آذربایجان، دالان زنگزور را یکی از تعهدات ارمنستان خواند و گفت: ارمنستان در حرف این موضوع را قبول می کند اما در عمل چنین نیست و به کندی عمل می کند. تاخیر در عادی سازی روابط آذربایجان و ارمنستان با بهانه های مختلف به سود هیچکس نیست. امیدوارم که ارمنستان این را متوجه بشود.

بایرام اف همچنین درباره حمله به سفارت این کشور در لندن نیز اظهار داشت: این حمله از سوی یک گروه تندرو دینی انجام گرفته و آنها دست به عملیات خرابکاری زدند. به عنوان آذربایجان این اقدام را محکوم می کنیم. چند کشور و از جمله ترکیه به این اقدام اعتراض کردند و از کشورهایی که سکوت نکردند تشکر می کنم.

وی ادامه داد: کاردار انگلیس به وزارت خارجه آذربایجان فراخوانده شده و از آنها خواستیم که چنین اتفاقی دوباره تکرار نشود و تضمین جدی برای آن بدهند. همچنین از آنها انتظار داریم که برای معرفی افراد عامل و پشت صحنه، تحقیقات خود را به صورت جدی دنبال کنند.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/05/19 07:07 ب.ظ | دفعات بازدید: 6807 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot