ARAZKHABAR.IR

پرداخت بیش از 75 درصد مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی


پرداخت بیش از 75 درصد مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از خرید تضمینی  بیش از 674 هزار تن چغندرقند از زارعین چغندرکار استان تا کنون خبر داد و گفت : بیش از 75 درصد مطالبات چغندرکاران نیز توسط کارخانجات قند استان پرداخت شده است.

به گزارش آرازخبر، رسول جلیلی با بیان اینکه آذربايجان غربي يكي از قطب هاي اصلي توليد كننده چغندر قند در کشور می باشد،  اظهار داشت : امسال پيش بيني مي شود حدود یک میلیون و 650 هزار تن چغندر قند از مزارع استان برداشت شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: کل مطالبه‌های چغندر تحویلی به کارخانه‌های قند در آذربایجان غربی در حال حاضر 321 میلیارد تومان است که از این مبلغ 241 میلیارد تومان معادل 75 درصد به حساب زارعین توسط کارخانجات قند واریز شده است.

وی تصریح کرد: قیمت چغندر قند بهاره با عیار ۱۶ درصد حدود 433 تومان از بابت هرکیلوگرم با احتساب کرایه حمل و نقل است که در حال حاضر متوسط عیار چغندر قند تحویلی کارخانجات قند در حدود 17 درصد است که از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یاد اور شد : بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند در استان مربوط به شهرستانهای پیرانشهر، بوکان ، میاندوآب ، نقده ، مهاباد است.

وی بیان کرد: امسال بیش از 29 هزار هکتار ازاراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته است که بر اساس براوردهای انجام شده، تولید چغندرقند امسال  به دلیل تغییرات دمایی وشیوع بیماری وآفت هایی از قبیل سرخرطومی و تاخیر در کشت به دلیل بارندگی ها در مقایسه با سال گذشته روند کاهشی خواهد داشت و در حال حاضر سطح سبز قابل برداشت محصول در استان در حدود 28 هزار و 300 هکتار است که تا کنون محصول  15 هزار و 500 هکتار از مزارع استان برداشت شده است.

وی همچنین  تاکید کرد: رعایت حقوق چغندرکاران، تسریع در خرید به موقع محصول چغندرکاران در محدوده زمانی تعیین شده و برنامه ریزی دقیق برای اجرای آن ، دقت در تعیین درصد افت و عیار محصول ، در اولویت قراردادن تحویل محصول چغندر کارانی که طرف قرارداد با کارخانجات استان می باشند از جمله مواردی است که باید نظارت و اجرایی شود.تاریخ: 1398/08/20 12:57 ب.ظ | دفعات بازدید: 6550 | چاپ