ARAZKHABAR.IR

پرداخت 92 درصدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی


پرداخت 92 درصدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال نیز از اغاز فصل برداشت تا کنون بیش از 92 درصد بهای چغندرقند تحویلی به کارخانجات قند، معادل 473 میلیارد تومان  به حساب زارعین چغندرکار پرداخت شده است و مابقی نیز در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.

به گزارش آرازخبر، علی عیدی از برداشت بیش از یک میلیون و 300 هزار تن چغندرقند از مزارع استان در طی سال زراعی جاری خبرداد و اظهار داشت: امسال بیش از ۲۸ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته بود که بر اساس براوردهای انجام شده، تولید چغندرقند امسال به دلیل تغییرات دمایی وشیوع بیماری وآفت هایی از قبیل سرخرطومی و تاخیر در کشت به دلیل بارندگی ها در مقایسه با سال گذشته روند کاهشی داشت.

عیدی با بیان اینکه ۴۳۵ تومان قیمت چغندر قند برای سال زراعی جدید با عیار 16 درصد تعیین شده بود ، اضافه کرد: یک میلیون و 80 هزار تن چغندرقند توسط 5 کارخانه قند استان خریداری شده است و بیش از 200 هزار تن نیز به کارخانجات تولیدی چغندرقند سایر استانها ارسال شده است .

وی بابیان اینکه ۱۰۰ درصد مطالبات چغندرکاران استان در سال گذشته توسط کارخانجات قند به حساب زارعین واریز شده است ، اضافه کرد : امسال نیز از اغاز فصل برداشت تا کنون بیش از 92 درصد بهای چغندرقند تحویلی به کارخانجات قند، معادل 473 میلیارد تومان  به حساب زارعین چغندرکار پرداخت شده است و مابقی نیز در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.

عیدی با بیان اینکه مجموع چغندرقند خریداری شده در حدود 513 میلیارد و 700 میلیون تومان است ، تاکید کرد : در سال جاری متوسط عیار چغندرقند تحویلی توسط کارخانجات، 17.22 درصد و در حد بسیار مطلوب و با افت متوسط 2.4 درصد گزارش شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در سطح استان فقط در شهرستانهای تکاب و سردشت چغندر قند کشت نمی شود ، اضافه کرد: بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند در استان مربوط به شهرستانهای پیرانشهر، بوکان ،میاندوآب ،نقده و اشنویه است.

وی تصریح کرد : با توجه به نقش فعالیت کارخانجات قند در تولید و اشتغالزایی در منطقه ، ساماندهی و ایجاد تعادل بین تولید و جذب محصول ، از جمله ضروریاتی است که باید به آن توجه اساسی شود.تاریخ: 1398/10/11 11:58 ق.ظ | دفعات بازدید: 2821 | چاپ