ARAZKHABAR.IR

پیش بینی مایه کوبی بیش از ۳ میلیون دام‌ علیه تب برفکی در آذربایجان غربی


پیش بینی مایه کوبی بیش از ۳ میلیون دام‌ علیه تب برفکی در آذربایجان غربی آراز خبر- مدیر دامپزشکی آذربایجان غربی از آغاز فاز اول مایه کوبی جمعیت دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی از دوم مرداد ماه در سطح روستاها و دامداری‌های این استان خبرداد و گفت: پیش بینی می شود ۳میلیون و ۲۵۸هزار دام‌ علیه تب برفکی در استان مایه کوبی شوند.

آراز خبر- مدیر دامپزشکی آذربایجان غربی از آغاز فاز اول مایه کوبی جمعیت دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی از دوم مرداد ماه در سطح روستاها و دامداری‌های این استان خبرداد و گفت: پیش بینی می شود ۳میلیون و ۲۵۸هزار دام‌ علیه تب برفکی در استان مایه کوبی شوند.

سیدامید خلیل زاده اظهار کرد: پیش بینی می‌شود در صورت همکاری دامداران بیش از ۲۹۸ هزار رأس دام سنگین و بیش از ۲ میلیون و ۹۶۰ هزار رأس دام سبک در کلیه واحدهای اپیدمیولوژیک در مدت ۲ ماه مایه‌کوبی شوند.

وی با بیان اینکه ۱۰۷ مرکز مایه کوبی بخش خصوصی با نظارت اکیپ نظارتی بخش دولتی در این فاز واکسینه و ایمن سازی می‌شوند، افزود: یکی از راه‌های کنترل بیماری پرخسارت فوق العاده مسری و مهلک تب برفکی، علاوه بر لزوم رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای، واکسیناسیون مرتب و دوره‌ای جمعیت حساس دام‌های استان است.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: دامداران در کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار نقش مهمی برعهده دارند و می‌توانند با رعایت موارد بهداشتی، عدم تردد در میادین دام سنتی، واکسیناسیون به موقع و ضدعفونی دامداری‌های خود در کنار ادارات دامپزشکی از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری کنند.

وی از دامداران خواست برای حفظ سلامت دام‌های خود و جلوگیری از شیوع این بیماری، همکاری و تعامل لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی برای انجام عملیات مایه‌کوبی و سایر خدمات دامپزشکی داشته باشند و همچنین جهت اطمینان از پوشش حداکثری این واکسیناسیون از خرید و فروش و جابجایی دام‌ها در مدت زمان اجرای عملیات مایه کوبی خودداری کنند.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/05/10 07:50 ق.ظ | دفعات بازدید: 2780 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot