مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی گفت: شکاف دیجیتالی در مناطق شهری و روستایی استان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش آرازخبر، قاسم جلیلی‌نژاد در نشست خبری اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۹۹۲ مشترک از خدمات ارتباطی بهره مند هستند و ما به دنبال کاهش شکاف دیجیتال موجود بین مناطق شهری و روستایی استان هستیم که این فاصله در دوسال اخیر تا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی از برگردان سایت‌های GSM روستایی، رومینگ بین اپراتورها به عنوان شاخص ترین اقدامات ارتباطی در سال گذشته خبر داد و افزود: طی سالهای اخیر وزارت ارتباطات به دنبال افزایش زیرساخت‌های ارتباطی در استان بوده که در این راستا از سال ۹۶ تاکنون ظرفیت شبکه انتقال ۱۲ برابر و ظرفیت پهنای ورودی ۱۱ برابر شده است.

جلیلی نژاد با بیان اینکه تعداد سایت‌های نسل چهارم ۹۰ درصد و نسل سوم ۳۸ درصد طی مدت ۲ سال افزایش یافته است، اضافه کرد: هم اکنون ۷۱ درصد روستاهای استان هر سه خدمت تلفن ثابت، همراه و اینترنت را دارا هستند وهم اکنون تمامی روستاهای بالای ۵ خانوار دارای ارتباط هستند.

وی پوشش ۹۹.۴ درصدی جمعیتی تلفن همراه در استان خبر داد و اعلام کرد:  تا پایان شهریور ماه و حداکثر تا پایان سال جاری ۱۰۰ درصد روستاهای با لای ۲۰ خانوار استان ما از اینترنت پرسرعت روستایی‌ بهره مند می شوند.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت نفوذ اپراتور همراه اول در آذربایجان غربی ۶۶ درصد، ایرانسل ۳۸.۱۸ درصد و رایتل ۲.۶۵ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به عدم تعهد مخابرات از زمان خصوصی سازی در خصوص توسعه زیرساخت های روستایی در فاز اول توسعه پهن باند روستایی در قالب طرح USO به کارفرمایی وزارت ارتباطات در یک سال گذشته یک هزارو۴۵۰ روستای بالای۲۰ خانوار مجهز به اینترنت پرسرعت شده است و در فاز دوم برای یک هزارو۱۴۲ روستای باقیمانده تا پایان شهریور ۹۸ این امکان ایجاد می شود.

جلیلی نژاد خاطرنشان کرد: در سه ماهه آخر سال گذشته ۲۰۰ کیلومتر نقطه کور استان احصاء شده و مشکل پوشش ۷۰ درصد آن بهبود یافته است و بقیه آنها که عمدتاً در جنوب استان است نیازمند ایجاد سایت و زیرساخت ارتباطی لازم است که در صورت تامین اعتبار این مهم نیز عملیاتی می شود.

وی با اشاره به اشتغال ایجاد شده به واسطه توسعه زیرساخت های ارتباطی استان ابراز داشت:آذربایجان غربی در صنعت برنامه های موبایلی جزو استان های پیشروی کشوری است بطوری که در حوزه سهم تعدادی برنامه های تولید شده دارای رتبه چهارم و سهم درآمد توسعه دهندگان رتبه هفتم کشوری و در دسته شبکه های اجتماعی دارای رتبه سوم کشوری است و در زمینه توسعه کسب و کارهای الکترونیکی رشد ۴۳ درصدی را دارد.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی با اشاره به رشد ۹۰ درصدی نسل چهارم تلفن همراه در استان عنوان کرد:در یکسال گذشته پیشرفت خوبی در بحث توسعه زیرساخت های ارتباطی استان اتفاق افتاده است و اجرای ۶۷ کیلومتری فیبر نوری در راستای تامین زیرساخت های شهرهوشمند ارومیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *