آب در قرآن از اهمیتی عمیق برخوردار است به طوری که خداوند در آیات متعدد انسان را به تفکر در آب و شکرگزاری این نعمت بزرگ یادآور شده است، آب به عنوان مایعی ارزشمند و برکت خداوندی است که حیات می‌بخشد، حیات را حفظ می‌کند و به نوعی گذشته و آینده حیات بشر و کلیه موجودات زنده با آن گره خورده است.

به گزارش آرازخبر، آب از دیر باز و از بدو پیدایش حیات نقش اساسی در ادامه زندگی وطبیعتا موجودیت انسان ایفا کرده است و خاصیت حیات‌دهندگی آب در آیات متعدد قرآن اشاره شده است به گونه ای که نه تنها حیات می‌بخشد بلکه هر حیاتی اصلش از آب است، در احادیث مختلف از ائمه اطهار (ع) و آیات متعدد قران کریم به صورت مکرر نسبت به اهمیت این ماده در زندگی بشر اشاره شده است.

با کنکاش در آیات از قرآن کریم درمی‌یابیم که علاوه بر اشاره به اهمیت حیاتی آب به نکات علمی و خواص فیزیکی و شیمیایی آب نیز اشاره شده است و انسان را به تعمق بیشتر و پی بردن به ارزش این ماده حیاتی وادار نموده است، همین اهمیت باعث شده تا خداوند منان بیش از ۶۰ مرتبه کلمه ماء (آب) را در قرآن کریم تکرار کند و اکثر آنها در مورد آب شرب است.

خداوند متعال در آیات قرآن صفات و ویژگی هایی از جمله آفرینش تمام موجودات زنده از آب، حیات زمین از آب باران، وسیله طهارت و پاکی، جاری بودن، فراوانی، گوارایی و قابل شرب بودن آب، جوشیدن چشمه‌ها، نزول آب به اندازه وسعت رودها و… از آب این مایع حیات بخش مطرح می‌نماید که شناخت و تامل در این صفات بسیار مهم و ضروری است.

آب، یکی از عناصر تشکیل دهنده زمین بوده که سطح عظیمی از زمین را پوشانده است و همه آن چه از آن به نام موجود زنده، یاد می‌کنیم، وابسته به آب هستند و حیات و زندگی خود را از آن دارند، گاهی پیچیده ترین موضوعات در قالب ساده ترین واژه ها قرار دارد، آب واژه ای ساده اما دربردارنده معنای به وسعت منشا زندگی و حفظ حیات است.

آب نقش اساسی و حیاتی در پیدایش انسان و موجودات زنده و ادامۀ زندگی ایفا کرده و منابع آب در ایجاد و شکل گیری اکثر تمدن ها دارای نقش مهم و حیاتی است به طوریکه بخشی از رسوم و مراسم ملل مختلف دربارۀ این مایع مهم و حیاتی می باشد.

آیات قرآن سرشار از اعجازها و شگفتی‌هایی است که گاه یک کلمه یا فراز کوتاه آن، از چند زاویه می‌تواند مجموعه‌ای از آنان را در برداشته باشد و حتی گاهی برخی نکات آن در ارتباط با یکدیگر خود را نشان می‌دهند، در قرآن کریم به دلیل تقرب فوق العاده آب با زندگی و حیات، در موارد متعدد حیات انسان ها و زندگی موجودات زنده به آب نازل گشته از آسمان تشبیه شده است.

در اینکه حیات بشر و کلیه موجودات زنده به آب وابسته است شکی نیست اما در آیات و روایات بر لزوم صرفه جویی تاکید شده است و امروزه بیش از هر دوران دیگری با رشد جمعیت به صرفه جویی و جستجوی راه‌هایی برای حفظ و هدفمند‌سازی این ماده حیاتی برای تداوم زندگی نسل آینده احساس می‌شود چراکه نجات زندگی در گرو نجات آب است، در این زمینه امام صادق (ع) فرمودند: برای زمین پایداری نیست مگر با آب (زمین بدون آب پایدار نمی‌ماند).

اهمیت و ضرورت حفظ و نگهداری منابع آبی بر هیچ موجود زنده ای پوشیده نیست زیرا فهم ضرورت آن به حیات او متصل است اما نگاه به آیات قرآن این فهم را به وجود می‌آورد که چگونه و با چه راهکار‌ها و اندیشه‌هایی می‌توان در حفظ آن اقدام نمود، با تدبر و تامل در آیات قرآن و پیاده سازی آموزه های آن قطعا می توان آینده بهتری را برای حیات بشر متصور بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *