ARAZKHABAR.IR

۱۱۳ هکتار از مراتع و جنگل‌های آذربایجان غربی طعمه آتش شد


۱۱۳ هکتار از مراتع و جنگل‌های آذربایجان غربی طعمه آتش شد آراز خبر-  جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۲۳ فقره آتش سوزی در استان به ثبت رسیده و طی آن ۱۱۳ هکتار از مراتع و جنگل‌های منطقه طعمه آتش شده‌ است.

آراز خبر-  جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۲۳ فقره آتش سوزی در استان به ثبت رسیده و طی آن ۱۱۳ هکتار از مراتع و جنگل‌های منطقه طعمه آتش شده‌ است.

حسین شهابی پور افزود: از مجموع ۱۱۳ هکتار منابع طبیعی استان که دچار حریق شده‌است ۱۴ فقره در عرصه‌های جنگلی با ۸۵ هکتار و ۹ فقره مراتع با ۲۸ هکتار مساحت بوده‌ است.

وی با بیان اینکه عرصه‌های جنگلی سردشت عمده ترین میزان آتش سوزی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، ادامه داد: عوامل انسانی مهمترین نقش را در این آتش سوزی‌ها داشتند.

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: با توجه به اینکه بارندگی‌های استان امسال بسیار مطلوب بود پوشش گیاهی نیز به صورت چشمگیری افزایش یافته‌ و با افزایش گرمای هوا در استان و خشک شدن پوشش گیاهی احتمال آتش سوزی هم بیشتر شده‌ است.

شهابی پور با اشاره به اینکه آتش سوزی از چندین منظر به طبیعت خسارت وارد می‌کند، اضافه کرد: بافت فیزیکی خاک در این رخداد برهم می‌خورد و پوشش گیاهی و علوفه‌ای نیز از بین می‌رود.

۱۱۳ هکتار از مراتع و جنگل‌های آذربایجان غربی طعمه آتش شد

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: شاید با قرق و عملیات حفاظتی، پوشش گیاهی بتواند بعد از پنج سال دوباره بازیابی شود ولی هرگز شرایط اولیه خود را نخواهد داشت.

شهابی پور اظهار کرد: برای بازیابی جنگل‌ها نیز شاید بیش از ۱۰۰ سال زمان صرف شود که این مناطق احیا و بازسازی شوند که زمان بسیاری است.

وی با اشاره به کمبود تجهیزات اطفای حریق در یگان حفاظت منابع طبیعی استان یادآور شد: مهمترین مساله در این زمینه استفاده از توان و ظرفیت سایر دستگاه‌ها، جوامع محلی و اطلاع‌رسانی است.

به گفته وی، ۱۷ دستگاه عضو کارگروه اطفای حریق استان هستند که نقش مشترکی در حفاظت از عرصه های طبیعی ملی ایفا می‌کنند.

۱۱۳ هکتار از مراتع و جنگل‌های آذربایجان غربی طعمه آتش شد

اطلاع‌رسانی، مردمی سازی و فرهنگ سازی راهبرد منابع طبیعی برای صیانت از عرصه‌هاست

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: راهبرد اطلاع‌رسانی، فرهنگ سازی و مردمی سازی مهمترین اقدامی است که می‌تواند در این راستا اثر بخش باشد.

شهابی پور ادامه داد: با توجه به نقش اطلاع‌رسانی در جلوگیری از بروز این گونه حوادث کلاس‌های آموزشی برای اقشار مختلف شهروندان و بخصوص دانش آموزان برگزار شده‌ است.

به گفته وی، امسال یک هزار نفر از اقشار مختلف جامعه در استان با تاکید بر دانش آموزان، اعضای تشکل‌های مردمی، بهره‌برداران و مجریان طرح‌های مرتعداری، نیروهای یگان حفاظت و جوامع محلی در این کارگاه‌های آموزشی شرکت داشتند.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/05/15 11:27 ق.ظ | دفعات بازدید: 3012 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot