ARAZKHABAR.IR

۱۴ درصد صادرات ایران به ترکیه انجام می گیرد


۱۴ درصد صادرات ایران به ترکیه انجام می گیرد آراز خبر- مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت گفت: در حال حاضر ۱۴ درصد صادرات ایران به ترکیه است و این کشور از شرکای تجاری مهم ما به شمار می‌رود.

آراز خبر- مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت گفت: در حال حاضر ۱۴ درصد صادرات ایران به ترکیه است و این کشور از شرکای تجاری مهم ما به شمار می‌رود.

فرزاد پیلتن ظهر سه‌شنبه در جلسه میز کشوری ترکیه در ارومیه با اشاره به اینکه این سازمان روی کشورهای همسایه تمرکز قابل توجهی دارد، اظهار کرد: جایگاه ترکیه در این حوزه بسیار ویژه است.

وی با بیان اینکه ما با اکثر کشورهای همسایه تراز تجاری نداریم ولی با ترکیه این تراز وجود دارد و همین امر زمینه ساز بهبود تجارت به شمار می‌رود، اضافه کرد: متوازن شدن تجارت با ترکیه، زمینه را برای همکاری بیشتر ایجاد کرده و استان‌های مرزی هم در این خصوص اهمیت بسیار زیادی دارند.

پیلتن اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت روی ظرفیت استان‌ها تمرکز کرده و در همین راستا میز کشوری سازمان توسعه تجارت ایران را در آذربایجان‌غربی برگزار کردیم.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای رفع مشکلات تجاری به‌ویژه در مرزها گفت: این امر می‌تواند در رفع مشکلات بسیار اثرگذار باشد.

پیلتن با اشاره به اینکه آذربایجان غربی نقش بسیار مهمی در توسعه تجارت با ترکیه دارد، یادآور شد: این استان در صادرات غیرگازی به ترکیه، رتبه اول را دارد و این امر، نشان دهنده نقش بسیار مهم استان است.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: دنبال تعمیق همکاری‌ها، رفتن به سمت کالاهای با ارزش افزوده بالاتر و زمینه سازی برای تولید مشترک با استفاده از ظرفیت‌های دو طرف بین ایران و ترکیه هستیم.

در حال حاضر میزان تجارت ایران و ترکیه حدود ۱۳.۵ میلیارد دلار است که از این میزان حدود ۷.۵ میلیارد دلار صادرات ایران است البته بخشی از این صادرات را گاز تشکیل می‌دهد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/06 12:10 ب.ظ | دفعات بازدید: 2627 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot