ARAZKHABAR.IR

۳۰۰ هزار پرنده مهاجر مهمان تالاب های آذربایجان غربی هستند


 ۳۰۰ هزار پرنده مهاجر مهمان تالاب های آذربایجان غربی  هستند مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: سالانه ۳۰۰ هزار بال پرنده مهاجر با شروع فصل پاییز به این استان مهاجرت می‌کنند که تالاب‌ها برای این میزبانی آماده هستند.

گروه خبربه گزارش آراز خبر،سعید شهند افزود: با توجه به شرایط فعلی دریاچه ارومیه و اهمیت بارندگی‌های پاییزه برای حضور پرندگان در استان تلاش‌های لازم برای آبگیری به موقع تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه در جنوب و نیز تالاب‌های شمال استان و حاشیه رودخانه ارس انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه پرندگان از عرض‌های شمالی و سیبری به این منطقه مهاجرت می‌کنند، ادامه داد: مهاجرت پرندگان آبزی، کنار آبزی و شکاری به استان به شرایط تالاب‌ها و دریاچه ارومیه بستگی دارد و فراهم بودن شرایط می‌تواند بستر خوبی برای پذیرش این پرندگان باشد.
شهند با بیان اینکه سرشماری این پرندگان همزمان با سرشماری جهانی پرندگان از دی تا بهمن ماه انجام می‌شود، اظهار کرد: در شرایط فعلی حفاظت از پرندگان و نیز توجه به اینکه پرهای آنان نمکی نشود در حواشی دریاچه ارومیه مورد توجه جدی محیط بانان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: اولین گروه پرندگان مهاجر به استان شامل پرندگان شکاری از جمله عقاب‌ها، شاهین، بالابان، دلیجه کوچک و معمولی و کرکس‌ها هستند و درناها در سری بعد قرار دارند.
وی اضافه کرد: مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی در مراحل بعدی قرار دارد و شامل خانواده مرغابی‌ها و اردک سانان هستند که در تالاب‌های استان از ۱۵ شهریور تا دی ماه مستقر می‌شوند.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/07/25 10:21 ب.ظ | دفعات بازدید: 8302 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot