ARAZKHABAR.IR

۵۶ هزار نفر مشکوک به فشار خون و قندخون بالا در آذربایجان‌غربی شناسایی شد


۵۶ هزار نفر مشکوک به فشار خون و قندخون بالا در آذربایجان‌غربی شناسایی شد امانت-معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به اجرای پویش ملی سلامت در استان از ۲۰ آبان تاکنون گفت: در بیش از ۲ ماه اجرای این طرح، ۵۶ هزار نفر مشکوک به پرفشاری خون یا قندخون بالا شناسایی شده است.

 

دکتر احسان ریخته‌گر  افزود: از این تعداد، ۳۳ هزار نفر شامل حدود ۲ درصد جمعیت غربالگری شده، مشکوک به فشار خون بالا بوده اند.

وی اضافه کرد: همچنین در این طرح ۲۳ هزار نفر مشکوک به دیابت شناسایی شدند که مشتمل بر ۱.۳۸ درصد جمعیت غربالگری شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۱۹ نفر از جمعیت بالای ۱۸ سال آذربایجان‌غربی شامل ۹۲.۶ درصد جمعیت هدف در استان غربالگری شده است، ادامه داد: در حال حاضر ۱۳۱ هزار و ۶۳۶ نفر بالای ۱۸ سال نیز در صف غربالگری هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به سابقه بیماری فشار و قند خون در استان افزود: بر أساس خود اظهاری افراد نیز ۱۴۱ هزار و ۴۳۱ سابقه فشارخون و ۲۲ هزار و ۸۱۴ نفر سابقه دیابت دارند که از قبل شناسایی شده‌اند.

شهرستان خوی دارای دانشکده منحصر به خود است و طبق اعلام کارشناسان امر تاکنون ۷۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال برابر با ۱۹۲ هزار نفر غربالگری شده‌اند.

شهروندان می‌توانند برای بررسی وضعیت سلامت خود در قالب غربالگری بیماری‌های دیابت و فشارخون به مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت در استان مراجعه کنند.

غربالگری و پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان ماه آغاز شده و تا ۳۰ دی ماه ادامه دارد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/10/24 12:26 ب.ظ | دفعات بازدید: 2562 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot