ARAZKHABAR.IR

۶۵۰ قلم اشیای تاریخی از قاچاقچیان در آذربایجان‌غربی کشف شد


۶۵۰ قلم اشیای تاریخی از قاچاقچیان در آذربایجان‌غربی کشف شد آراز خبر- فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: بیش از ۶۵۰ قلم اشیای تاریخی امسال از قاچاقچیان در استان کشف و ضبط شده است.

 بهزاد حجابی در این زمینه با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۶۵۳ قلم اشیا از قاچاقچیان اشیای تاریخی کشف شده است، افزود: از این تعداد اشیای تاریخی ۶۹ قلم در شهرستان سلماس، ۴۴ قلم در شهرستان سردشت و ۵۴۰ قلم توسط گمرک بازرگان از قاچاقچیان و سوداگران اشیای تاریخی در عملیات مشترک با نیروی انتظامی کشف شده است.

وی، با اشاره به اهم اقدامات و عملکرد ۹ ماهه یگان حفاظت میراث فرهنگی استان اظهارکرد: در این مدت دو هزار و ۵۹۸ مورد سرکشی از تپه‌ها و بافت تاریخی انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: امسال ۱۷ باند حفاری غیرمجاز در استان منهدم و در این زمینه ۷۱ پرونده قضائی تشکیل شده که منجر به دستگیری ۴۹ نفر شده است.

حجابی اضافه کرد: در ۹ ماهه امسال ۱۲ مورد فلزیاب نیز کشف شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، از فعال سازی ۳۰۱ مورد مشارکت‌های اجتماعی خبر داد و افزود: ۳۰ هزار و ۸۵۱ مورد انتظام بخشی گردشگران در ۹ ماهه امسال انجام شده است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/10/18 09:35 ق.ظ | دفعات بازدید: 2701 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot