مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی عملکرد موزه های استان را در سال ۹۷ مطلوب ارزیابی کرد و گفت: طی سال ۹۷ تعداد ۱۲۸ هزار نفر از موزه های استان بازدید کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش آرازخبر، جلیل جباری اظهار داشت: استان آذربایجان غربی به لحاظ تنوع قومیتی و وجود بیش از یک هزار و ۶۴۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی یکی از استان های پتانسیل دار ایران است که دارای ۱۱ موزه تحت پوشش اداره کل و سه موزه مشارکتی اعم از موزه تاریخی طبیعی – موزه مفاخر شهرستان مهاباد ( سرای هیمن ) ، موزه کودک و یک موزه خصوصی در شهرستان خوی می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به میزان بازدید از موزه های استان اشاره کرد و یادآور شد: در سال ۹۷ تعداد ۱۲۸ هزار نفر از موزه های استان بازدید کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش یافته است.

وی اعلام کرد: از اقدامات اساسی این اداره کل در سال ۹۷ با توجه به ابلاغ اعتبارات استانی به مبلغ ۳۱ میلیارد ریال و تخصیص ۸ میلیارد ریال و اعتبار ملی حدود ۱۰ میلیارد ریال در حوزه انجام مطالعات و تهیه نقشه های اجرایی موزه های میاندوآب ( در ۵ طبقه با مساحتی بالغ بر ۱۳۰۴ متر مربع) ، بوکان ( در ۳ طبقه با مساحتی بالغ ۱۳۵۵ متر مربع ) مهاباد و تکمیل سیستم های حفاظتی و نظارتی و ساماندهی نمای موزه های ارومیه و خوی بوده است.

وی ادامه داد : همچنین در طول سال ۹۷ تعداد ۱۰۰ قلم از اشیای فرهنگی تاریخی موزه های استان اعم از اشیای سفالی ، فلزی و نسخ خطی مرمت گردیده و بخشی از سالن موزه مردم شناسی ارومیه به نمایش نسخ خطی اختصاص یافته است .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی ابراز داشت : در سال جدید ضمن بازسازی موزه نقده با انتقال ۱۲ ویترین و گسترش فضای داخلی موزه برای نمایش اشیا جدید که از موزه ارومیه انتقال یافته در معرض نمایش گذاشته شده است .

وی به اقدامات اساسی در حوزه موزه ها اشاره و خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات اساسی این اداره کل راه اندازی موزه منطقه ای استان در محل ستاد لشگر ۶۴ ارومیه است که با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در سال جاری و برآورد های لازم ریالی به منظور ساماندهی و اجرای عملیات اندود برداری و … از محل منابع ملی و ایجاد موزه های تخصصی اعم از : جنگ ، سواره نظام ، پوشاک نظامی – موزه سلاح و گالری های فرهنگی می باشد تا به عنوان تنفس گاه شهری و باغ موزه در اختیار شهروندان قرار گیرد.

جباری از راه اندازی چند موزه در سال ۹۸ خبر داد و افزود: ایجاد موزه های جدید اعم از طب ، بانک مسکن و مدرسه در شهر ارومیه نیز از دیگر فعالیت های شاخص این اداره کل در حوزه موزه ها می باشد که با توجه به تاکید ریاست جمهور در راه اندازی موزه طب با توجه به تنوع قومیتی و شیوه های متفاوت درمانی به لحاظ وجود اولین دانشکده پزشکی ، مرمت های اساسی بنای موجود که مربوط به دوره قاجاریه می باشد با تهیه ۲۵ ویترین نمایش اشیاء و فراخوان گردآوری اشیاء طب سنتی به منظور راه اندازی موزه طب یکی دیگر از اقدامات این اداره کل در حوزه موزه ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *