ARAZKHABAR.IR

مجتمع اقتصادی کمیته امداد در منطقه آزاد ماکو راه اندازی می شود


مجتمع اقتصادی کمیته امداد در منطقه آزاد ماکو راه اندازی می شود مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان با بیان اینکه آذربایجان غربی جزو معدود استان هایی بوده که مجتمع اقتصادی در آن شکل نگرفته، گفت: مجتمع اقتصادی کشت و صنعت در منطقه آزاد ماکو راه اندازی می شود.

به گزارش آرازخبر، عزیز سهندی با حضور در دفتر مجموعه روزنامه آراز آذربایجان، هفته نامه عصرآذربایجان، هفته نامه امانت و پایگاه خبری آراز خبر و دیدار با مدیر مسئول مجموعه، اظهار داشت: کمیته امداد در حال حاضر بحرانی ترین روزهای خود را سپری می کند و فقر از فقر سالمندی و زنانه به سمت فقر قشر جوان سوق می یابد که این موضوع مسئولیت کمیته امداد را دوچندان می کند.

وی با بیان اینکه مراجعات به کمیته امداد عمدتا اقشار آسیب پذیر از جمله زنان سرپرست خانوار و سالمندان را شامل میشد که در حال حاضر مراجعات عمدتا افراد جوان را شامل می شود، اداکه داد: در برابر تورم و شرایط اقتصادی موجود در کشور کمیته امداد تلاش می کند رسالت خود را به نحو احسن اجرایی کند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان غربی آخرین آمار مددجویان تحت پوشش کمیته امداد استان را ۱۷۳ هزار نفر در قالب ۸۵ هزار خانوار اعلام و خاطرنشان کرد: امسال با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی تعداد مددجویان تحت پوشش 35 تا ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته از افزایش برخوردار است.

وی از راه اندازی مجتمع اقتصادی کمیته امداد در منطقه آزاد ماکو خبر داد و متذکر شد: آذربایجان غربی جزو معدود استان هایی بوده که مجتمع اقتصادی در آن شکل نگرفته و در این راستا مجتمع اقتصادی کشت و صنعت در منطقه آزاد ماکو راه اندازی می شود.

سهندی توانمندسازی مددجویان و اشتغال زایی را از اولویت های کمیته امداد عنوان و تصریح کرد: یک سوم اشتغال کشور توسط کمیته امداد ایجاد می شود و این موضوع در استان آذربایجان غربی نیز صدق می کند و کمیته امداد استان عمدتا رتبه اول و دوم اشتغال زایی را در استان به خود اختصاص داده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان غربی با بیان اینکه کلیه تسهیلات پرداختی از صندوق امداد به مددجویان بدون کامزد بوده، خاطرنشان کرد: امسال طبق برنامه هدف گذاری برای ارائه تسهیلات اشتغال زایی در استان 221 میلیارد تومان بوده که تاکنون 70 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی پرداخت شده و برای 2 هزار نفر در استان ایجاد اشتغال شده است.

وی به طرح محدودیت اعتبارات تسهیلات کشاورزی در استان، ابراز داشت: با وجود اینکه در آذربایجان غربی عمدتا امرار معاش در روستا ها از طریق کشاورزی بوده براساس سیاست های موجود فقط ۳۵ درصد کل اعتبارات را می توان تسهیلات به مددجویان ارائه کرد.

سهندی به آخرین آمار مددجویان فاقد مسکن در استان اشاره کرد و ابراز داشت: از ۸۵ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد استان 5 هزار و 200 خانوار شامل 3 هزار و 700 خانوار شهری و یک هزار و 500 خانوار روستایی فاقد مسکن می باشد که در این راستا امسال تا کنون ۴۸۸ واحد مسکونی تحویل مددجویان شده و تا پایان سال جاری این رقم به ۷۰۰ واحد می رسد که اولویت با زنان سرپرست خانوار با دو فرزند و بیشتر است.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی احداث ۲ هزار واحد مسکونی مورد توافق بین سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد با حضور دکتر نوبخت در هفته های آتی در استان آغاز می شود که 50 درصد اعتبارات توسط کمیته امداد و 50 درصد باقیمانده توسط سازمان برنامه و بودجه تامین خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان غربی با یادآوری اینکه عمده اعتبارات کمیته امداد در حوزه حمایتی و معیشت صرف می شود، یادآور شد: بودجه سال۹۸ کمیته امداد امام خمینی آذربایجان غربی ۵۲۸ میلیارد تومان بود که از این مبلغ ۴۱۶ میلیارد تومان آن مربوط به حوزه حمایتی و معیشت می باشد.

وی با بیان اینکه کمیته امداد بالای 150 نوع تنوع طرح در اشتغال زایی را دارا بوده، یادآور شد: اساس اقدامات کمیته امداد هدایت به سمت اشتغال زایی می باشد و تلاش بر این است سمت و سوی اشتغال به سمت طرح های دانش بنیان سوق داده شود.

سهندی با بیان اینکه فقر فرهنگی موجب فقر اقتصادی می شود، اعلام کرد: طی ۸ ماهه سال جاری 2میلیارد تومان در بخش آموزش مددجویان و برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی هزینه شده است که 17 هزار و 500 نفر از کلاسهای آموزشی بهره مند شدند و 5 هزار نفر نیز در اردوهای زیارتی و فرهنگی و تربیتی شرکت کرده اند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان غربی از افزایش مشارکت های مردمی کمیته امداد طی سال جاری خبر داد و افزود: امسال مشارکت های مردمی کمیته امداد 113 میلیارد تومان در موضوعات مختلف از جمله صدقه، اکرام ایتام، و... بوده که حاکی از افزایش 55 درصدی مشارکت های مردمی طی 8 ماهه سال جاری است.تاریخ: 1398/09/18 11:39 ق.ظ | دفعات بازدید: 4425 | چاپ