ARAZKHABAR.IR

افتتاح 229امین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور در استان آذربایجان غربی


افتتاح 229امین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور در استان آذربایجان غربی سه طرح بزرگ شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی شامل سامانه فاضلاب گلمان، تصفیه خانه آب پلدشت و سامانه تامین آب مهاباد با اعتبار بیش از 1100 میلیارد ریال با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي و وزير نيرو مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش آرازخبر، طي سفر يك روزه علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي و رضا اردكانيان، مقام عالي وزارت نيرو در چهارمين هفته پويش #هرهفته الف_ب_ايران تصفیه خانه آب شرب شهری به روش DAF براي اولين بار در كشور در شهر مهاباد مورد بهره برداري قرار گرفت.

این سامانه شامل احداث تصفیه خانه با سرمایه گذاری بخش خصوصی (B.O.T) و برج آبگیر و خط انتقال با ظرفیت 750 لیتر بر ثانیه با جمعیت تحت پوشش246 هزار نفر است و افق این طرح سال 1418 میباشد و کل هزینه اجرایی این طرح 628 میلیارد ریال است که 428 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی برای تصفیه خانه و200 میلیارد ریال توسط شرکت از محل منابع عمومی برای احداث برج آبگیر هزینه شده است.

سامانه فاضلاب گلمان به منظور تامین بهداشت محیط زندگی ساکنان شهرک گلمان با جمع آوری،انتقال و تصفیه فاضلاب و  کمک به احیای دریاچه ارومیه با رهاسازی پساب تصفیه خانه شهرک  به دریاچه، با اعتبار 400 میلیارد ریال رسما با دستور رئيس مجلس شوراي اسلامي و به صورت ويدئو كنفرانس مورد بهره برداری گرفت.

ظرفیت این تصفیه خانه 6 هزار و 840 متر مکعب در شبانه روز بوده و تا سال 1420 حدود 45 هزار نفر جمعیت شهرک  را زیر پوشش قرار میدهد.

تصفیه خانه آب پلدشت نیز با اعتبار 60 میلیارد ریال به صورت ويدئو كنفرانس به بهره برداری رسید كه ظرفیت تصفیه 30 لیتر بر ثانیه را دارد و فرآیند تصفیه این تصفیه خانه به صورت اسمز معکوس RO، بوده و جمعیت 12 هزار نفری را زیر پوشش می برد.

*انتقال 215 ميليون مترمكعب از آب سد مهاباد براي احياي درياچه اروميه

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی از انتقال 215 ميليون مترمكعب از آب سد مهاباد براي احياي درياچه اروميه خبر داد و خواستار شد: اعتبار ویژه‌ای برای احیا دریاچه ارومیه از محل صندوق ملی در نظر گرفته شود.
جلال محمودزاده در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی که با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو برگزار شد بر تسریع در پروژه‌های ابیاری تحت فشار دشت مهاباد تاكيد كرد و اظهار داشت:  در صورتيكه 12 هزار هکتار از اراضی دشت مهاباد زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار گيرد شاهد صرفه جويي 50 درصدي در مصرف آب سد مهاباد خواهيم بود.

وي با بيان اينكه سد سازی ترکیه یک خطر جدی برای اقليم منطقه محسوب مي شود و آبگیری این سدها 21 استان كشور تحت تاثير قرار خواهد داد، متذكر شد: سد سازی های اخیر ترکیه یک تهدید و خطر جدی برای اقليم منطقه و سایر استانهای کشور است اميد است دولت و مجلس در این حوزه ورود کند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بيان اينكه دو ورزشگاه با اعتبار 37 میلیارد تومان از اعتبارات ملی در مهاباد در حال ساخت است، يادآور شد: كارخانه قند مهاباد در حال اتمام مي باشد و اجرای پروژه‌های الکل‌سازی، خمیرمایه و دو سایت تولید برق از انرژی خورشیدی از مهم ترین طرح‌های در دست اجرای این شهرستان  به شمار مي رود.

وي ادامه داد: 350 تخت بیمارستانی در بخش دولتی و 96 تخت بیمارستانی تامین اجتماعی با اعتبار 490 میلیارد تومان در این شهرستان در حال احداث است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی خواستار تخصيص اعتبار ویژه‌ای برای تامین آب شرب دو شهر جدید شهرستان مهاباد شامل کوک‌تپه و خلیفان شد تا مردم این شهرها از آب شرب سالم و بهداشتي بهره‌مند شوند.

*افتتاح 229امین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور در استان آذربایجان غربی

وزير نيرو، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی اظهارداشت:  پویش سراسری #هرهفته الف_ب_ ایران به منظور بهره‌برداری از  227 پروژه مهم آب و برق کشور در سال‌جاری اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: در چهارمین هفته طرح‌های بزرگ آب و تصفیه فاضلاب در آذربایجان‌غربی و در شهرهای ارومیه، مهاباد، پلدشت و سردشت افتتاح شد.

وی خاطرنشان کرد: کشور با 83 میلیون نفر جمعیت دارای مصرف 7 میلیارد مترمکعبي آب برای شرب و بهداشت و 4.3 میلیارد مترمکعب تولید فاضلاب می باشد.

وزير نيرو تصریح کرد: با همکاری بخش خصوصی 229امین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور با اعتبار 63 میلیارد تومان در مهاباد مورد افتتاح قرار گرفت این درحالی است که تا چند سال گذشته تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور انگشت شمار بود.

اردکانیان ادامه داد: در سه پروژه تصفیه خانه فاضلاب گلمان، آب پلدشت و مهاباد 246 هزار نفر از آب با کیفیت و بهداشتی برخوردار می شود.

وي با بيان اينكه درحال حاضر در ادبيات جهاني لغت فاضلاب در حال منسوخ شدن است و با عنوان آب با رنگ متفاوت ياد مي شود، ادامه داد: مطمئن ترین منابع آب برای بخش ها صنعت آب فاضلاب ها است که برای توسعه آب و فاضلاب کشور و استفاده از پساب فاضلاب باید از بخش خصوصی استفاده کرد.

گزارش خبري از مهناز رنجه بازوتاریخ: 1398/08/14 08:36 ب.ظ | دفعات بازدید: 7891 | چاپ