ARAZKHABAR.IR

برداشت کلزا در آذربایجان غربی


برداشت کلزا در آذربایجان غربی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از آغاز برداشت و خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در سراسر استان خبر داد.

رسول جلیلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی مباشر خرید کلزا در استان است، گفت: پیش بینی می‌شود امسال حدود ۸ هزار تن دانه روغنی کلزا در آذربایجان غربی از، ۳ هزار و ۳۲۴ هکتار سطح زیر کشت این محصول برداشت شود.

جلیلی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال در سال جاری تعیین شده است، اظهار کرد: برداشت کلزا از ۲۸ خرداد ماه درمرحله اول از سطح مزارع پلدشت آغاز شده و بعد از آن در سایر شهرستانهای استان شروع شده است که تعداد ۹ مرکز خرید دولتی نیز در سطح شهرستان های پلدشت، خوی ، سلماس، ارومیه، نقده، پیرانشهر ، بوکان و میاندوآب و مهاباد جهت تسهیل در امر خرید و رفاه حال زارعین کلزا کار استان در نظر گرفته شده است.

این مسئول گفت: امسال بذر یارانه‌ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه‌های ریز کارنده و هد برداشت نیز به صورت یارانه‌ای در اختیار زارعان قرار داده شده است و ۴۰ دستگاه کمباین نیز در این زمینه آماده سازی شده است.

جلیلی تاکید کرد: تا کنون مقدار ۳ هزار و ۵۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کلزاکاران استان خریداری شده است و این روند همچنان ادامه دارد و پیگیر پرداخت به موقع مطالبات زارعین هستیم.

لازم به ذکر است که کلزا از جمله محصولات مهم روغنی به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر مورد توجه جدی مسئولان قرار گرفته، اما هنوز جایگاه خود را جهت بهبود الگوی کشت در بین کشاورزان پیدا نکرده است؛ محصولی راهبردی که می‌تواند در حل مشکلات اقتصادی در بخش کشاورزی و کاهش مصرف آب نقش آفرین باشد.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/04/16 01:31 ب.ظ | دفعات بازدید: 134 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot