ARAZKHABAR.IR

زمینه سرمایه گذاری پرورش آرتمیا در مجتمع 2 هزار هکتاری دشت فسندوز میاندوآب فراهم شد


زمینه سرمایه گذاری پرورش آرتمیا در مجتمع 2 هزار هکتاری دشت فسندوز میاندوآب فراهم شد مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر بسترهای لازم برای سرمایه گذاری مطمئن در زمینه پرورش، تکثیر و تولید آرتمیا به روش مصنوعی در مجتمع دو هزار هکتاری دشت فسندوز میاندوآب فراهم شده است.

 محمدباقر قریشی، با اشاره به اهمیت آرتمیا در صنعت آبزی پروری کشور، افزود: آرتمیا در حال حاضر تنها منبع تغذیه صنعت پرورش میگو و ماهیان خاویاری به همراه ماهیان زینتی در کشور به شمار می رودو در بخش صنعت پرورش میگو تنها منبع تغذیه بوده و تاکنون جایگزینی برای آرتمیا پیدا نشده است.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه دومین منبع آب شور و آرتمیا در دنیا به شمار می رود، اظهارکرد: متاسفانه در دو دهه اخیر خشک شدن دریاچه ارومیه موجب شد زیست تنها موجود زنده دریاچه آرتمیا نیز به خطر بیافتد و نتوانیم بهره برداری مناسبی از آرتمیا داشته باشیم.

98 درصد از نیاز کشور به آرتمیا از خارج تامین می شود

قریشی با بیان اینکه در حال حاضر 98 درصد از نیاز 25 تنی کشور به آرتمیا از خارج کشور تامین می شود، عنوان کرد: این درحالی است که در کشور به خصوص آذربایجان غربی نه تنها ظرفیت بالایی برای تامین نیاز صنعت آبزی پروری به آرتمیا را داریم بلکه در صورت اجرایی شدن طرح های در دست اجرا می توان بخش زیادی از آرتمیای تولیدی را نیز صادر و ارز آوری خوبی عاید کشور کرد.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در حال حاضر هر کیلو سیست (تخم) آرتمیا در دنیا 50 تا 100 دلار ارزش گذاری شده است، گفت: این درحالی است که دریاچه ارومیه و اراضی حاشیه این دریاچه در استانهای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی ظرفیت بسیاری بالایی برای تولید و تکثیر آرتمیا را دارند.

قریشی از آذربایجان غربی به عنوان خواستگاه و زادگاه آرتمیا ارومیانا نام برد و اضافه کرد: در دوسال اخیر با ترسالی و بهبود نسبی شرایط دریاچه ارومیه وضعیت آرتمیا نیز بهبود یافته و زمینه بهره برداری اصولی از این موجود زنده با ارزش فراهم شده است.

وی با اشاره به تکثیر و پرورش آرتمیا به صورت مصنوعی با هدف حفظ ذخایر آن در دریاچه ارومیه افزود: در سال 74 مجتمع دو هزار هکتاری اراضی دشت فسندوز برای پرورش ماهیان گرمابی در شهرستان میاندوآب احداث شد اما به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی و نبود آب موردنیاز این طرح راکد  ماند.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی با اشاره به تغییر کاربری این مجتمع به دلیل وجود آب شور، اتصال انتهای این دشت به دریاچه ارومیه و تامین راحت تر آب شور از طریق زهکش ها برای پرورش آرتمیا به صورت مصنوعی افزود: مطالعات تغییر کاربری مجتمع دو هزار هکتاری دشت فسندوز برای پرورش آرتمیا به روش مصنوعی از سال 90 آغاز شد و در دوسال اخیر نیز موفق به تولید و تکثیر آرتمیا در این مجتمع شدیم.

200 هکتار استخر پرورش آرتمیا در دشت فسندوز اسفندماه امسال افتتاح می شود

قریشی با بیان اینکه با اینکه در هر هکتار از این مجتمع می توان 100 کیلو آرتمیا تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی کرد، گفت: از دو هزار هکتار مجتمع دشت فسندوز 700 هکتاری در سالهای گذشته به اشخاص واگذار شده و 1300 هکتار آن نیز با تضمین سرمایه گذاری مطمعن آماده واگذاری به متقاضیان است.

وی با اشاره به اینکه از 700 هکتار واگذار شده از مجتمع دشت فسندوز میاندوآب 500 هکتار استخر پرورش آرتمیا وارد فاز اجرایی شده که 200 هکتار آن اسفندماه امسال آماده بهره برداری است، افزود: بر اساس برآوردهای کارشناسان این حوزه این طرح 36 درصد بازده اقتصادی دارد.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی با بیان اینکه بر اساس رایزنی و توافق با شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی مشکلی در تامین آب مورد نیاز استخرهای احداث شده در این مجتمع وجود ندارد، گفت: با توجه به وجود ظرفیت مناسبی که در امر پرورش آرتمیا در استان وجود دارد با پرورش این آبزی می‌توان علاوه بر نیازهای داخلی، صادرات نیز داشته باشیم.

زمینه تولید 100 کیلوتخم آرتمیا در هر استخر مجتمع 2000 هکتاری دشت فسندوز فراهم شد

قریشی با تاکید بر اینکه سالانه در هر هتکار از استخرهای خاکی این مجتمع 100 کیلو تخم آرتمیا و یک تن نیز بیومث آرتیمیا تولید می شود، ادامه داد: دشت فسندوز میاندوآب محلی منحصر به فرد است که به صورت استاندارد و پایلوت از سال 1393 تا کنون آرتمیا در آن تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در سایه مطالعات و تحقیقات موجود به راحتی می‌توان این نوع را بدون دغدغه به بخش خصوصی برای تکثیر و پرورش معرفی کرد و در سطح وسیع در صورت اعطای مجوز به تولید پرداخت، افزود: بسیاری از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه این روزها بلااستفاده مانده است و می‌توان پرورش آرتمیا را در این اراضی انجام داد.

اولین بار در کشور از سال  1378 تا 1380 برداشت صنعتی آرتمیا از دریاچه ارومیه انجام شد که این برداشت به دلیل کاهش شدید آب دریاچه ارومیه، افزایش میزان شوری آن و به صفر رسیدن آرتمیای زنده موجود در دریاچه به صفر رسید.

آرتمیا موجود کوچکی است که به عنوان غذای زنده در تغذیه آغازین میگو، ماهیان دریایی، ماهیان خاویاری و ماهیان زینتی کاربرد وسیعی دارد .

آرتمیا اورمیانا در شوری حداکثر 220 گرم در لیتر می تواند زیست کند ولی اکنون وضعیت شوری دریاچه ارومیه به دلیل عبور از فصل گرما و کاهش بارندگی بیشتر از این میزان بوده است و امکان حیات برای این گونه جانوری وجود ندارد.

این مجتمع در روستای فسندوز شهرستان میاندوآب و در پرورش و تولید آرتیمیا در روستای فسندوز میاندوآب پایین دست زرینه رود واقع شده است که پیش از تغییر کاربری برای پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گرفت.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/10/13 06:48 ب.ظ | دفعات بازدید: 195 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot