ARAZKHABAR.IR

سهم ۲۷درصدی از عسل تولیدی کشور


سهم ۲۷درصدی از عسل تولیدی کشور رسول جلیلی:آذربایجان غربی سالانه ۲۲هزار تن عسل تولید می کند که سهم ۲۷درصدی از عسل تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بیش از ۶۰۰۰ پروژه کشاورزی در استان به بهره برداری رسیده است.

رسول جلیلی امروز ۱۶ دی در آیین افتتاح پروژه های بخش کشاورزی بصورت ویدئو کنفرانس و رونمایی از طرح های پژوهشی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، افزود: از سال ۹۲تا شهریور ۹۹ در بخش کشاورزی استان ۶۱۰۲ پروژه با میزان سرمایه گذاری ۱۶۰۰میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم ۲۱هزارو ۱۶۴نفر به بهره برداری رسیده است.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی سالانه ۲۲هزار تن عسل تولید می کند،گفت: استان، سهم ۲۷درصدی از عسل تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است.

جلیلی اظهار کرد: استان ۱۱۵هزار هکتار باغ دارد و پایه های رویشی تغییر اساسی در باغات استان ایجاد خواهدکرد.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت دارد که ازاین میزان در۸۳۰هزارهکتار اراضی محصول کشت می شود، خاطر نشان کرد: از اراضی قابل کشت در استان  ۱۱۵هزار هکتار را اراضی باغی با تولید یک میلیون و ۵۵۰هزارتن محصول تشکیل می دهد.
جلیلی با تاکید بر اینکه در عرض ۲۰سال گذشته سالانه ۹۵ میلی متر از میزان بارندگی استان کاسته شده است، یاد آور شد: در عرض پنج سال گذشته ۴۴۸میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی استان جهت احیای دریاچه ارومیه آب صرفه جویی شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در حوزه زراعت استان ۴میلیون و ۷۰۰هزار تن محصول تولید می شود، تصریح کرد: عمده محصول زراعی استان چغندر قند با تولید سالانه ۲میلیون تن است.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۵کارخانه فراوری چغندر و ۲۳۴ کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی با ظرفیت ۴ میلیون تن در استان فعال است.
جلیلی افزود: درحوزه شیلات آذربایجان غربی با تولید سالانه ۱۶هزارو ۵۰۰تن محصولات شیلاتی دربین استان های غیر ساحلی رتبه سوم کشور را دارد. 


برچسب ها:

تاریخ: 1399/10/17 11:11 ق.ظ | دفعات بازدید: 100 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot